Economic

Autostrada MUZEU, Gilău-Nădășelu, e gata, dar va putea fi folosită numai din 2019 - VIDEO

  



 

Autostrada MUZEU, Gilău-Nădășelu, va putea fi folosită numai din 2019 pentru că numai atunci va fi dat în folosinșă podul care să lege drumul de A3, Gilău - Câmpia Turzii. 

 

Am semnat contractul, am dat ordinul de începere a lucrărilor și spre finalul anului viitor va fi finalizat acest pod pentru a fi operabilă această autostradă pe care dvs o catalogați ca și muzeu”, a declarat Ștefan Ioniță, directorul CNAIR, prezent la Cluj-Napoca la semnarea protocolului de colaborare între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și localitatile Cluj-Napoca, Gilău, Florești și Apahida în scopul elaborării studiului de fezabilitate și a documentației tehnice necesară pentru emiterea autorizației de construire pentru obiectivul de investiții ”Drumul Trans-Regio Gilău-Apahida, TR Feleac (Centura Metropolitană Gilău-Apahida)”.

 

Autostrada ”muzeu”, Gilău-Nădășelu, este terminată, dar nu poate fi folosită.

 

A3 Gilău-Nădășelu, un muzeu de autostradă de 8,7 km. Lotul este gata de la începutul lunii noiembrie 2017 însă nu vom putea circula pe aici decât prin septembrie 2018, după ce este gata podul/viaductul Gilău care va conecta acest tronson de restul Autostrăzii A3”, precizează cei de la Asociația Pro Infrastructură.

 

Lotul de autostradă nu poate fi legat de Autostrada Transilvania, lotul Câmpia Turzii - Gilău, pentru că nu s-a licitat în paralel podul de peste Someș. Fără acest pod, cele două loturi nu sunt conectate.

rosal_dispecerat[1].png
11-12-2017, 20:50
74 vizualizări
11 comentarii
HOTII12-12-2017, 15:36
JAVRE ORDINARE
ducu bertzi12-12-2017, 14:26
stati bai adormitilor la masa toti. ce fete plouate au toti
mad max12-12-2017, 10:54
s-a deschis pentru biciclete. e foarte fain pana in nadaselu si inapoi. daca nu pot face podul, macar il fac pista de biciclete. cine va mai avea asa pista ?
Ion Andrei12-12-2017, 10:01
Trebuie vazut cat e scris in caietul de sarcini. Parca executia era 6 luni. Au primit ordinal de incepere al lucrarilor acum vreo 2 saptamani + 2 luni de iarna (sper sa nu fie cazul) + timp executie, teoretic prin iunie-iulie ar trebui sa fie gata. Dar avand in vedere alocarea bugetara pentru transporturi, poate doar prin 2019 (cum zice titlu articolului) vom circula pe autostrada.
lex12-12-2017, 9:34
8,7 km ??? CHINEZII II FACEAU INTR-O ZI !!! de ce ? ACOLO NU SE FURA CA TE IMPUSCA !!!
clujean12-12-2017, 16:47
Nu-i vorba de cei 8,7 km (care sunt gata!) este vorba despre un amarat pod peste Somes, de vreo 500 m, la care Bechtel a lasat construiti si cativa stalpi, si pe care labaru' de constructor zice ca il face intr-un an !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marco12-12-2017, 0:02
Totusi pare optimistic avand in vedere ca un pod de 4 benzi peste un scuipat de apa(podul Traian) adurat 1 an si vreo 4 luni
boer12-12-2017, 7:37
din comentariu se vede cat esti de neavizat de a da cu parerea,nu se poate compara mobilizarea de tehnologie si forte intr-un loc deschis fata de o zona super aglomerata,sa nu te bagi daca nu pricepi
Chris12-12-2017, 7:42
si de ce nu se poate lucra noaptea intr-o zona "super aglomerata"?
iobag12-12-2017, 8:14
Iarta-ne Boeru' ca nu suntem atata de docti ca si matale. Dar spuneti-ne si noua, cum ati promovat ciclul primar, eee, boeru' tot boer....