VIDEO - Spectacol la Qatar! Ecuador învinge gazda Qatar cu 2-0 în meciul inaugural. Enner Valencia, eroul sudamericanilor

În meciul de deschidere al Campionatului Mondial 2022, gazda Qatar nu a strălucit deloc și a fost învinsă de echipa Ecudorului grație lui Enner Valencia.

Echipa Ecuadorului i-a învins pe cei din echipa Qatarului cu scorul de 2-0 (2-0), în meciului inaugural al Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, duminică seara, 20 noiembrie, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în Grupa A a competiţiei.

Ce s-a întâmplat în primul meci din Campionatul Mondial 2022

Prima repriză:

Minutul 3 - Ecuador înscrie. Însă golul este anulat pentru ofsaid;

Minutul 16 -  GOL Enner Valencia (33 de ani) marchează primul gol al acestui Campionat Mondial, din penalty;

Minutul 31 - GOL Enner Valencia dublează avantajul Ecuadorului. Sud-americanii controlează ritmul partidei;

Minutul 45+5 - Prima jumătate a partidei s-a încheiat. Qatarul a avut o singură ocazie clară de gol.

A doua repriză:

Ecuadorul continuă să domine şi în a doua repriză, având mai mult ocazii de gol. Qatarul nu reuşeşte să pună mari probleme portarului Galindez.

Minutul 68 - Are loc prima schimbare. Romario Ibarra iese de pe teren şi intră Jeremy Sarmiento;

Minutul 72 - Naţionala Qatarului face primele două modificări. Mohammed Muntari intră în locul lui Almoez Ali. Mohammed Waad intră în locul lui Hasan Al Haydos;

Minutul 77 - Enner Valencia iese de teren. Marcatorul celor două goluri este înlocuit de către Jose Adoni Cifuentes Charcopa;

Minutul 90+5 - Primul meci de la această ediţie de Campionat Mondial s-a încheiat. A doua repriză a fost una fără goluri.