Vezi imagini istorice din finala Cupei Romaniei dintre Stiinta Cluj si Dinamo Pitesti (1965) - VIDEO

Stiinta Cluj si Dinamo Pitesti au jucat in 1965 finala Cupei Romaniei, in care "studentii" condusi de marele Zoltan Ivansuc s-au impus cu 2-1.

Meciul s-a jucat la Bucuresti pe stadionul Republicii. In minutul 12, fundasul Munteanu a inscris cu un sut la vinclu de la 30 de metri si a dus Stiinta Cluj in avantaj.

In repriza a doua, Ivansuc executa foarte bine o lovitura libera si duce scorul la 2 la 0.

Jucatorii de la Dinamo Pitesti au reusit si ei sa inscrie golul de onoare prin Turcan, care a inscris cu capul. Marele Dobrin facea si el parte din echipa Pitestiului, dar nu a putut face nimic pentru a-i opri pe clujeni din drumul spre victorie.

Stiinta Cluj a adus pe Somes Cupa Romaniei, singurul trofeu castigat de "studenti" in lunga cariera.