U Cluj a pierdut meciul cu Gaz Metan 0-1. Găzarii ne pun din nou piedică

Universitatea Cluj a pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, meciul cu Gaz Metan Mediaş (0-1). La meci au asistat 2.500 de spectatori.

Gaz Metan Mediaș este echipa care, în urmă cu patru luni, o împiedica decisiv pe U Cluj în cursa pentru evitarea retrogradării din Liga I. Peste 2500 de oameni au venit azi, în tribunele Cluj Arena, pentru a-i urmări la lucru pe puştii lui Marius "Papi" Popescu şi Zsolt "Sisi" Szilagyi. ”Studenţii” au început curajos, în faţa unei echipe extrem de experimentate a "Gazului", iar după 16 minute Calcan a rămas singur cu portarul oaspeţilor. "Decarul" a încercat o "scăriţă", mingea s-a dus pe lângă poartă, însă ai noştri au cerut penalty la contactul cu portarul Greab. ”Centralul” Flavius Roşu n-a reacţionat.

Medieşeni au pus, uşor-uşor, stăpânire pe mijlocul terenului şi au dominat teritorial, iar, în minutul 35, Ciprian Petre a marcat, din lovitură liberă, cel ce avea să fie unicul gol al partidei. Oaspeţii au ratat în patru-cinci rânduri majorarea avantajului, în timp ce "studenţii" au avut şi ei câteva faze extrem de periculoase, însă rămase fără ultima execuţie, scrie universitateacluj.ro.

U Cluj a pierdut, astfel, al treilea meci consecutiv cu scorul de 0-1, însă se pregătesc pentru confruntarea toamnei, joi, de la ora 20:30, contra campioanei Steaua FCSB, în reeditarea finalei Cupei României "Timişoreana".

Iată echipa aliniată azi de Universitatea: Niczuly - Dulap, Mutu, Cordoş, Coc - Cândea, Kovacs - Calcan, Butean P., Popescu - Cocină. În repriza secundă au mai intrat Schieb, Tarcea şi Greu.