Triunghi al datoriilor CFR Cluj - Rapid București - Dan Petrescu. Antrenorul a primit 120.000 de euro după ce UEFA a trecut la amenințări

Situație tensionată în fotbalul românesc, rezolvată în ultimul moment. Rapid București a achitat suma de 120.000 de euro către Dan Petrescu, închizând astfel un litigiu care trena de luni bune și care risca să afecteze serios șansele clubului de a obține licența UEFA pentru participarea în cupele europene.

Plata a fost făcută sub presiunea termenului-limită impus de UEFA


Plata a fost făcută sub presiunea termenului-limită impus de UEFA, giuleștenii fiind obligați să stingă datoria până la data de 31 martie 2026. În caz contrar, Rapid risca sancțiuni severe, inclusiv excluderea din competițiile europene. Suma de 120.000 de euro reprezintă, de fapt, bani care trebuiau inițial să ajungă la CFR Cluj, în contextul transferului lui Kader Keita din vara anului 2025. Situația s-a complicat însă din cauza problemelor financiare din Gruia, conform Golazo.ro.

Clubul clujean avea o datorie către Dan Petrescu, care împrumutase anterior bani echipei. Pentru a-și recupera suma, și pe fondul unor probleme medicale care necesitau resurse financiare, antrenorul a devenit creditor direct. Astfel, CFR Cluj a cesionat creanța către Petrescu, iar Rapid a fost notificată oficial să vireze banii direct în contul acestuia.

Deși plata a fost confirmată, dosarul nu este complet închis. Federația Română de Fotbal continuă procedurile administrative, iar Comisia de Recurs a decis amânarea pronunțării până pe 2 aprilie 2026, ora 14:00. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, oficialii Rapid au transmis deja dovada plății către FRF, încercând astfel să închidă definitiv speța înainte de decizia finală.

Situația financiară vine pe fondul unui moment delicat din istoria recentă a celor de la CFR Cluj. În august 2025, Dan Petrescu și-a dat demisia după un eșec umilitor în fața suedezilor de la BK Häcken, scor 2-7, în play-off-ul Conference League. Vizibil afectat, tehnicianul declara atunci: „Mi-e rușine de ce s-a întâmplat astăzi! A fost ultimul meu meci la CFR Cluj! În toată cariera mea de 25 de ani ca antrenor, echipele mele nu au primit niciodată 7 goluri”.

Petrescu s-a retras temporar din activitate pentru a se concentra pe problemele de sănătate


După acel episod, Petrescu s-a retras temporar din activitate pentru a se concentra pe problemele de sănătate, iar recuperarea sumelor datorate a devenit o prioritate. Pentru Rapid, plata acestor bani nu a fost doar o obligație contractuală, ci o condiție esențială pentru viitorul european al clubului. Într-un sezon în care giuleștenii visează la revenirea în competițiile continentale, evitarea unui blocaj administrativ a fost vitală.

Rămâne de văzut dacă decizia finală a FRF va închide definitiv acest caz sau dacă vor mai apărea complicații de ultim moment. Cert este că, de această dată, Rapid a ales să nu riște și a plătit la timp.

Comentarii Facebook