„Spectacol” spaniol pe Cluj Arena. România U21 surclasată cu 4-1 de iberici pe Cluj Arena

România U21 a pierdut meciul amical disputat în compania reprezentativei similare din Spania. Echipa națională sub 21 de ani a României a pierdut vineri meciul amical cu reprezentativa Spaniei, scor 1-4, pe Cluj Arena.

Partida a marcat revenirea lui Emil Săndoi pe banca tehnică a “tricolorilor”. Fostul antrenor al Chindiei Târgoviște a mai pregătit naționala de tineret în perioada iulie 2006 - august 2013, iar din vara acestui an i-a luat locul lui Florin Bratu, scrie digisport.ro.

Abel Ruiz (8’, 18’) și Rodrigo Riquelme (80’, 90+1’) au înscris pentru Spania, care a controlat jocul.

Cea mai frumoasă reușită a partidei i-a aparținut lui David Miculescu, în minutul 85. Introdus pe teren în repriza a doua, jucătorul de la FCSB a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns în careu și a șutat către colțul lung, iar mingea a intrat în poartă după ce a lovit rădăcina barei. Jovan Markovic, atacantul Universității Craiova, a suferit o accidentare musculară și a părăsit terenul în minutul 35.

Pentru “tricolorii” U21 urmează meciul amical cu Țările de Jos, programat pe 27 septembrie, de la ora 18:00, tot pe Cluj Arena.

ROM NIA U21: 1. Popa – 20. Dumitrescu, 5. Drăgușin (6. Coubiș 90'), 4. Racovițan, 3. Țicu – 13. Screciu (Cpt.), 16. Lixandru (8. Grameni, 60’) – 19. Sefer (18. Miculescu, 60’), 21. Munteanu (11. Ișfan, 60’), 7. Petrila (10. Popescu, 69’) – 9. Markovic (15. Birligea, 35’)

Selecționer: Emil Săndoi

SPANIA U21: 1. Tenas – 2. Martinez (12. Ricard Sanchez, 84’), 5. Garcia (15. M. Fuentes, 61’), 4. Dozagarat (18. Mondragon, 84’), 19. Balde – 8. Turrientes (20. A. Gonzalez, 84’), 14. N. Gonzalez (6. Amando, 61’) – 17. Gomez (22. Novoa, 71’), 10. Rodrigo Sanchez, 9. Ruiz (Cpt.) (21. Perez, 71’)

Selecționer: Luis de la Fuente