Simona Halep termină anul pe locul 1 mondial! Este a 13-a jucătoare din istorie care atinge această performanță

Simona Halep încheie anul 2017 pe loul 1 în clasamentul mondial al tenisului feminin, după Turneul Campioanelor.

Poziția româncei în clasament a fost în pericol, după ce aceasta a fost eliminată din grupele ultimei competiții din an, însă, din fericire pentru ea, a reușit să și-o păstreze.

Astfel, Halep devine a 13-a jucătoare din istorie care încheie anul pe locul 1 în clasamentul WTA și prima româncă ce reușește această performanță.

Simona a fost premiată în cadrul unei gale, la Singapore, unde a primit un premiu special, dar și un inel spectaculos de la brandul Tiffany, conform tradiției WTA.

”M-am logodit cu tenisul. E o onoare să fiu abia a 13-a din istorie care termină anul pe locul 1. 13 era, oricum, numărul meu favorit“, a declarat Halep, în cadrul evenimentului.