Miercuri 24 Aprilie

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Roland Garros. Cine este următoarea sa adversară REZUMAT VIDEO

Simona Halep s-a calificat în turul secund al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ec a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic, ocupanta locului 47 WTA.

Numărul 3 modnial s-a impus în trei seturi, cu scorul 6-2, 3-6, 6-1, dupa o ora si 36 de minute de joc.

"Au fost trairi frumoase, am avut emotii frumoase, dar si un pic de tensiune. Nu a fost usor, dar a fost si placut, voi lua partea pozitiva. Ma bucur ca am reusit sa castig meciul si sa joc atat de bine. Din punctul meu de vedere a fost un meci foarte bun. Cred ca pentru amandoua a fost un pic dificil pentru ca a fost frig si la corp am simtit, muschii erau un pic mai tari, dar nu m-am gandit prea mult la vreme, m-am gandit ce trebuie sa fac in timpul meciului si sa schimb un pic tactica pentru setul trei. Ea a jucat un tenis extraordinar in setul doi si a trebuit sa fiu prezenta pentru fiecare punct", a spus Simona Halep după meciul cu Tomljanovic.

În etapa următoare, românca o va întâlni pe poloneza Magda Linette, ocupanta locului 87 WTA.