Simona Halep, locul I în topul preferințelor fanilor din întreaga lume

Jucătoarea de tenis din RomîniaSimona Halep a reușit să câștige simpatia multor fani ai acestui sport, după ce a jucat atât ăn finala turneului de la Madrid, cât și în cea de la Roland Garros.

Potrivit site-ului WTA, Simona Halep a a primit 291.000 din totalul de 305.000 de voturi ale fanilor pe site-ul wtatennis.com. Astfel, românca s-a clasat pe prima poziţie în preferinţele fanilor, cu 95 la sută din voturi, urmată de Maria Şarapova - 4 la sută şi de americanca Serena Williams, cu doar un procent.

Totuși, oficialii WTA au precizat că Maria Sharapova a fost desemnată jucătoarea lunii mai, pentru că ”a învins-o pe SIMONA HALEP atât în finala de la Madrid cât şi în cea de la Roland Garros”.

De asemenea, Sharapova le-a învins, la turneul din Madrid, pe trei dintre jucătoarele din Top 5: Na Li, Agnieszka Radwanska şi Simona Halep.