Romania - Honduras 3-0. Ciprian Deac a dat o pasa de gol si a obtinut un penalty

Golurile au fost inscrise de Daniel Niculae (min 20), Florescu (min 45) si Radoi (min 76 - penalty). In sfarsit nationala Romaniei a reusit sa castige, dupa ce zilele trecute pierduse pe rand cu Ucraina si Macedonia.

Echipa a aratat o alta atitudine, mult mai ambitioasa, fata de meciul cu Macedonia, creandu-si mai multe ocazii si dominand tactic meciul. Echipa Hondurasului, desi este calificata la turneul final al campionatului mondial din Africa de Sud, nu a reusit sa fie periculoasa la poarta lui Lobont.

Echipele de start au fost

Romania: Lobont - Dananae, Tamas, Goian, Rat - Cocis, Radoi, Florescu, Deac - Bilasco, Daniel Niculae

Honduras: Escober - Mendoza, Bernardez, Izaguirre, Figueroa - Nunez, Palacios, Guevara, De Leon - Suazo, Welcome

Ciprian Deac a jucat foarte bine, fiind autorul unei excelente pase din care Daniel Niculae a inscris primul gol si reusind sa obtina si penalty-ul din minutul 76.

Si celalalt jucator al CFR-ului din lot, Nicolae Dica, a jucat, el intrand in minutul 61 in locul lui Daniel Niculae. Dica a ratat o mare ocazie in ultimele minute, cand a fost gasit liber in careul mic de centrarea perfecta a lui Radut, dar a preluat defectuos. El a primit si un cartonas galben in minutul 77.

Romania a incheiat turneul de pregatire din Austria si va mai sustine un meci amical in 11 August cu Turcia.