România, eliminată pe ultima sută de metri din CM de handbal feminin

Echipa națională de handbal feminin a fost eliminată dramatic de la Campionatul Mondial din Serbia, după ce acestea au fost învinse de către reprezentativa Poloniei, cu scorul de 31-29, în ciuda faptului că româncele au condus aproape întreaga partidă.

Echipa antrenată de Tadici a condus pe tabela de marcaj până în minutul 54, când Polonia a reușit să egaleze. Româncele nu au reușit să marcheze în ultimele 9 minute, iar acest lucru le-a costat scump, partida fiind câștigată de adversare.

Marcatoare:

România - Neagu 10 goluri, Brădeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 4, Buceschi 1

Polonia - Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.

România a ratat astfel calificarea în sferturile de finală ale CM din Serbia, unde ar fi întâlnit reprezentativa Franței.