Miercuri 24 Aprilie

Puyol inscrie un gol de senzatie in poarta Germaniei si duce Spania in finala Campionatului Mondial! VEZI GOLUL

Puyol este eroul Spaniei dupa ce a inscris in gol de senzatie in poarta Germaniei dintr-un corner executat de Xavi. Finala de la EURO 2008 s-a reeditat, dar nemtii nu au reusit dea lovitura si au fost trimisi acasa.

Jocul a fost unul dominat de o Spanie schimbata dupa evolutiile din grupe, optimi si sferturi. Jucatorii lui Vicente del Bosque au intrat pe teren mai determinati si mai proaspeti. Au condus jocul, dar pana in minutul 73 nu au reusit sa inscrie.

Nemtii au avut ocazii, dar fara Muller nu s-au miscat cum au vrut, asa cum au facut in meciurile cu Anglia 4-1 sau Argentina care a fost trimisa acasa dupa ce a incasat 4 goluri.

Minutul 73 nu a anuntat mare lucru. Un corner executat de Xavi si Puyol s-a repezit la minge din spatele unor jucatori si a inscris cu o puternica lovitura de cap.

Caracatita Paul a avut dreptate inca o data si Germania va juca finala mica, desi a presat egalarea pe finalul partidei cu Spania.