Potaissa Turda, cu un picior în semifinalele play-off-ului! A câștigat meciul cu Politehnica Timișoara

AHC Potaissa Turda a câştigat primul meci al confruntării cu SCM Politehnica Timişoara, din sferturile de finală ale play-off-ului, scor 31-22 (14-10).

Prima parte a jocului a fost una echilibrată, însă în repriza secundă elevii lui Horaţiu Gal au trecut la cârma jocului, reuşind să îşi creeze un avantaj considerabil pentru meciul al doilea, care se va juca la Timişoara, duminică, de la ora 16.00.

Pare uşor ce am făcut astăzi, însă înaintea meciului am avut emoţii mari având în vedere faptul că am avut 5 jucători accidentaţi din echipa de bază. Am mizat pe un jucător tânăr, Laslo Alexandru, care a făcut un joc fantastic, a reuşit să conducă echipa, a arătat maturitate, parcă juca dintotdeauna cu băieţii şi şi-a îndeplinit 100% rolul de conducător de joc. La Turda este un grup unit, oricine intră în acest grup poate să joace. La Timişoara va fi un meci greu, ei bineînţeles îşi vor apăra şansele, perioada de recuperare este foarte scurtă, nu va reveni niciun accidentat şi vom mai avea o mare lipsă, şi anume publicul acesta minunat. E munca băieţilor de un an de zile, ar fi păcat să nu mergem mai departe”, a declarat la finalul partidei Horaţiu Gal, antrenorul Potaissei.

Caseta tehnică a meciului: AHC Potaissa Turda – SCM Politehnica Timişoara 31-22 (14-10)

AHC Potaissa Turda: Zacaciurin (7 goluri), Pavel (6 goluri), Cîntec (5 goluri), Thalmaier (5 goluri), Laslo (3), Adomnicăi (3), Lazar (2)

SCM Politehnica Timişoara: Lasica (5 goluri), Fenici (5 goluri), Furak (3 goluri), Sânteiu (2), Marjanovic (2), Milosevic (2), Neamţu (1), Ştefan (1), Lazarov (1)

Câştigătoarea acestei confruntări se duela cu învingătoarea dintre CSM Bucureşti şi HC Vaslui. În primul meci, ilfovenii s-au impus cu 27-24.