Postolachi, cu zero impact în Supercupă! Ce l-a nemulțumit pe Cristi Bud și de ce nu l-ar fi folosit niciun minut


Virgiliu Postolachi, criticat dur după Supercupa României: „Nu a câștigat niciun duel, nu a ținut de minge. Nu mi-a plăcut deloc!”

Prestația lui Virgiliu Postolachi în Supercupa României, pierdută de CFR Cluj în fața celor de la FCSB, a fost aspru criticată de fostul atacant al ardelenilor, Cristian Bud.

Invitat în cadrul unei emisiuni, Bud, autor a 31 de goluri în 97 de meciuri pentru CFR Cluj, s-a declarat profund dezamăgit de evoluția atacantului moldovean.

Dan Petrescu l-a titularizat pe Postolachi în meciul cu FCSB, în contextul în care Louis Munteanu a fost menajat. Jucătorul de 25 de ani, trecut pe la academia lui PSG, a avut prima ocazie importantă a clujenilor în minutul 25, dar a trimis în plasa laterală din marginea careului. A fost înlocuit în minutul 78 cu macedoneanul Marko Gjorgjievski, nou-sosit de la Sileks.

Cristian Bud nu a menajat deloc cuvintele la adresa atacantului moldovean:

„Nu mi-a plăcut deloc de Postolachi. Nu a câștigat niciun duel, nu a ținut de minge, nu a deviat baloanele. Iar asta e esențial pentru un atacant în sistemul lui Dan Petrescu. Lui îi plac jucătorii care luptă, care țin de balon, care creează spații pentru colegi. Postolachi nu a permis mijlocașilor să urce din linia a doua, nu a scos faulturi, nu a provocat ocazii prin faze fixe. A fost inexistent din punctul meu de vedere”, a declarat Bud la GSP Live.

Virgiliu Postolachi a ajuns la un total de 5 goluri marcate în 38 de apariții oficiale pentru CFR Cluj.

Comentarii Facebook