O nouă performanță spectaculoasă: la 16 ani, David Popovici s-a calificat în finala de 100 metri liber la Jocurile Olimpice

Popovici s-a calificat miercuri dimineață în finala probei de 100 m liber cu al cincilea timp din semifinale, 47 ce secunde și 72 de sutimi.

Sportivul român se afla abia pe locul 7 după prima lungime de bazin, dar a recuperat excepțional şi a încheiat al patrulea în prima semifinală la 100 m liber.

El a fost devansat de americanul Caeleb Dressel (47.23), de italianul Alessandro Miressi (47.52) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (47.56).

Anterior, David Popovici a concurat la seniori în finala probei de 200 de metri liber, unde s-a clasat al patrulea.

La doar două sutimi de podium

David Popovici a fost la doar două sutimi de podium, în prima lui finală de la Jocurile Olimpice.

El este cel mai tânăr sportiv din lotul olimpic al României și a reușit cel mai bun timp al carierei în această probă, depășind performanța de la Campionatele Europene, când stabilise un nou record mondial, cu timpul de 1:45.26.

Medalia de aur în proba de 200 de metri a fost câștigată de britanicul Tom Dean, cronometrat cu 1:44.22, urmat de compatriotul său, Duncan Scott, cu 1:44.26 și de brazilianul Fernando Scheffer, cu 1:44.66.