Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la Roland Garros. A învins-o pe Svitolina, locul 4 WTA

Mihaela Buzărnescu a reușit o performanță și s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după ce a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina, scor 6-3, 7-5.

Mihaela (30 de ani / 33 WTA) a făcut break-ul încă din startul meciului și a condus primul set fără să-i ofere șansa ucrainencei să-și treacă în cont vreun break.

În setul doi, Svitolina a făcut prima break-ul, însă la game-ul următor Mihaela a egalat-o. Cele două au mers umăr la umăr până la scorul de 4-4, moment în care Svitolina a făcut din nou un break. La fel ca la începutul setului, Mihaela a revenit și a reușit re-break-ul, scrie gsp.ro.

Mihaela va juca în următorul meci cu Madison Keys, care a trecut de Naomi Osaka, scor 6-1, 7-6.