Uruguay - Ghana 5-4 dupa un meci cu final dramatic- VIDEO penalty-uri

Uruguay -ul joaca de la ora 21.30 cu Ghana pentru un loc in semifinalele Campionatului Mondial din Africa de Sud. Africanii sunt singurii reprezentanti ai continentului negru in aceasta faza a competitiei.

Toata suflarea din Africa de Sud sustine in acest meci Ghana, echipa care a eliminat SUA si acum isi doreste sa castige Campionatul Mondial de Fotbal.

Minutul 45 Ghana deschide scorul , Gol Muntari, dupa un sut de la 30 de metri, la o faza in care portarul uruguayan nu a vazut traiectoria mingii fiind mascat de mai multi jucatori

Minutul 45 Repriza s-a incheiat cu avantaj pentru echipa africana

Minutul 55 Diego Forlan egaleaza dupa o lovitura libera executata magistral. Uruguay - Ghana 1-1

Minutul 90 S-a incheiat timpul regulamentar . Cele doua echipe sunt la egalitate. Urmeaza prelungiri.

Minutul 119 Ghana aproape de gol . Uruguayanul Suarez respinge cu mana de pe linia portii salvandu-si echipa de gol, cu pretul unei eliminari. Penalty pentru Ghana !

Minutul 120 Ghana rateaza penalty in ultimul minut prin golgeterul lor Gyan!!

Minutul 120 Prelungirile se incheie si urmeaza penalty-uri de departajare.

Uruguay castiga la penalty-uri cu 5-4 si se califica in semifinale !

Ghana, ultima echipa ramasa in competitie, paraseste turneul.

VEZI LIVE MECIUL URUGUAY - GHANA

Echipele de start:

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Lugano, Victorino, Fucile - A. Fernandez, Perez, Rios, Cavani - Forlan, Suarez

Ghana: Kingson - Pantsil, Mensah, Vorsah, Sarpei - Annan - Inkoom, Muntari, K. Asamoah, Prince, - A. Gyan