Handbal: Universitatea Cluj a obținut victoria cu HC Sibiu

Universitate Cluj a întâlnit, vineri, 15 noiembrie, în cadrul etapei a VIII-a a Diviziei A la handbal masculin formatia HC Sibiu.

Partida a inceput sub semnul echilibrului, insa experienta superioara, precum si valoarea superioara a lotului de jucatori a inclinat balanta primei reprize in favoarea Universitatii. Astfel la pauza clujenii aveau deja un avantaj suficient de mare, pentru o a doua repriza linistita, scor 22-12.

Repriza secunda a curs intr-o singura directie, iar pe fondul caderii fizice a adversarului, jucatorii antrenati de Liviu Jurca si-au marit considerabil avantajul. Scor final 41-22, iar clujenii spera sa revina cat mai repede pe prima scena a handbalului masculin.

De la Universitatea cel mai bun marcator a fost Mihaita Miroiu cu 14 reusite, in timp ce pentru oaspeti Radu David a marcat de 13 ori.