Debut spectaculos pentru naționala României la Campionatul Mondial de Handbal feminin. Au învins fără drept de apel

Naționala României de handbal feminin a avut un meci excenlent de debut în grupa D a Campionatului Mondial din Serbia, reușind să învingă naționala Tunisiei cu scorul clar de 27-17 (15-8).

România a condus încă din primele minute ale partidei, disputate sâmbătă la Novi Sad, până la sfâșitul primei reprize având un avantaj de 7 puncte (15-8) în fața tunisiencelor, pentru ca apoi meciul să se termine cu scorul de 27-17, în favoarea româncelor.

Jucătoarea meciului declarată de către IHF a fost interul României, Gabriela Perianu.

Marcatoare:

România - Perianu 6 goluri, Neagu 6, Nechita 4, Brădeanu 3, Ardean-Elisei 3, Manea 2, Buceschi 1, Ciuciulete 1, Pîrvuţ 1

Tunisia - Chebbah 5 goluri, Dhaouadi 3, Toumi 3, Kouki 2, Daoula 1, Elghaoui 1, Sfar 1, Jaouadi 1.

Campionatul Mondial de handbal feminin a început vineri, iar prima partidă a fost disputată între țara gazdă, Serbia, și Japonia, partidă încheiată cu scorul de 28-26.