Miercuri 24 Aprilie

CFR Cluj a castigat Supercupa Romaniei. Nuno Claro a avut manusi fermecate si a aparat tot - Vezi VIDEO cu loviturile de la 11 metri si golurile

CFR Cluj a castigat pentru a doua oara Supercupa Romaniei, iar in acest an a reusit tripla, jucatorii au mai castigat si Campionatul si Cupa Romaniei. Clujenii s-au dovedit a fi mai puternici mental si au ratat mai putin la loviturile de la 11 metri.

Kivuvu, transferat in urma cu putin timp a debutat cu un gol de la 30 de metri si un autogol antologic. Unirea Urziceni a reusit sa inscrie in prelungiri si a dus scorul la 2-1, iar Deac a egalat. Meciul este foarte disputat.

A inceput partida, CFR ataca din debut

Minutul 2 Cristi Bud suteazadin careu, dar Arlauskis retine.

Minutul 7 mare ocazie CFR ! Kivuvu suteaza de la distanta, portarul Arlauskis respinge, Sasa Bjelanovic reia cu capul spre poarta dar portarul respinge in extremis.

Minutul 12 Kivuvu inscrie cu un sut puternic de la 30 de metri in coltul din dreapta portarului, langa bara. CFR - UNIREA 1-0

Minutul 18 Ocazie pentru Urziceni. O centrare periculoasa care il cauta pe Dan Matei a fost respinsa cu dificultate de aparatorii clujeni.

Minutul 21 Marinescu executa magistral un corner direct spre poarta si Nuno Claro este obligat sa respinga in corner

Minutul 25 Sut Galamaz peste poarta lui Nuno Claro

Minutul 35 Deac scapa pe partea stanga in careu si centreaza dar Matei il blocheaza pe Bjelanovici care ar fi putut relua periculos.

Minutul 36 Bjelanovici blocat in careu de Galamaz in momentul sutului

Minutul 38 Centrare Deac , Cadu reia spre poarta dar retine Arlauskis

Minutul 44 Centrarea lui Culio catre Bjelanovici este retinuta de Arlauskis doar cu ajutorul barei transversale

Minutul 45 Final de repriza CFR - Unirea Urziceni 1-0

Minutul 53 Autogol Kivuvu ! Acesta a reluat defectuos din 10 m surprinzandu-l pe Nuno Claro.

CFR - Unirea 1-1

Minutul 61 Neaga suteaza destul de periculos insa Nuno Claro retine

Minutul 65 Primul cartonas galben al meciului este aratat lui Onofras

Minutul 68 Kivuvu, eroul meciului , este inlocuit de Emil Dica. La Steaua in locul lui Neaga intra Semedo.

Minutul 70 Gabi Muresan suteaza peste poarta din lovitura libera de la 20 metri

Minutul 74 Traore il inlocuieste pe Hora.

Minutul 75 Cartonas galben Gabi Muresan pentru un fault la Semedo.

Minutul 81 Cartonas galben pentru Paraschiv pentru un fault din spate la Emil Dica

Meciul este alert, cu faze la ambele porti, insa niciuna dintre echipe nu reuseste sa aiba claritate in careul advers

Minutul 84 Mare ocazie Unirea Urziceni ! Maftei suteaza puternic de la 35 de metri , torpila sa fiind respinsa cu dificultate de Nuno Claro

Minutul 87 Emil Dica suteaza de la 30 de metri din actiune insa mingea trece putin peste transversala

Minutul 90 . Finalul timpului regulamentar . Urmeaza prelunigiri

Inceputul prelungirilor.

Minutul 95 Tony intra in locul lui Edimar

Minutul 95 Culio trage din afara careului dar mult peste poarta

Minutul 97 Marinescu, scapat din marcaj inscrie pentru Urziceni cu un sut puternic de la marginea careului

Unirea preia conducerea cu 2-1

Minutul 100 Lovitura libera executata periculos de Deac, insa mingea trece la o palma de bara din stanga portii.

Minutul 104 O noua lovitura libera. Emil Dica trage puternic de la marginea careului, Arlauskis respinge cu dificultate, insa Traore nu reuseste sa reia in plasa.

Minutul 105 Sasa Bjelanovici scapa pe partea dreapta si ii paseaza lui Deac care impinge mingea in poarta, aducand scorul la 2-2

Minutul 120 S-au incheiat si prelungirile. Urmeaza loviturile de la 11 m pentru departajare

Emil Dica inscrie ! CFR - Unirea 4-2

Petre Marin rateaza . Nuno Claro a aparat toate penalty-urile trase pe poarta !

CFR castiga al saptelea trofeu in ultimii trei ani

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In aceasta seara de la 20.30 se joaca la Cluj primul meci oficial al sezonului, Supercupa Romaniei intre castigatoarea eventului, CFR Cluj si ocupanta locului secund in campionat, Unirea Urziceni

Echipa din Urziceni vine cu dorinta de revansa, in cele zece partide disputate intre cele doua formatii in ultimii ani Unirea nereusind vreo victorie, ci doar trei rezultate de egalitate.

De partea cealalta CFR vine dupa un sezon excelent, in care a castigat tot ce se putea in Romania

Iata echipele de start

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Piccolo, Cadu, Edimar - Kivuvu, Muresan, Culio - Hora, Bjelanovici, Deac

Rezerve: Stancioiu, Tony, E. Dică, Lacina Traore, Alcantara, Dani, Bud

Unirea Urziceni: Arlauskis - Petre Marin, Galamaz, Maftei, Brandan - Dan Matei, Paraschiv, Marinescu - Onofras, Bilasco, Neaga

Rezerve: Grigore, Dale, Paduretu, Semedo, Bruno Fernandes, Bordeanu, Frunza