Campionatul European de Fotbal under-17: Romania-Cehia 1-1. Ioan Neag de la U Cluj nu a jucat!

Echipa Romaniei a debutat la campionatul European de Fotbal under-17 din Serbia cu o remiza, 1-1, cu Cehia.

Himcinschi a deschis scorul pentru Romania in minutul 52, iar cehii au egalat in minutul 78 prin Salasovic.

Antrenorul Romaniei, Adrian Vasai, a utilizat urmatoarea echipa: Branescu, Misu (inlocuit cu Birau, 69), Mitache, Tiru, Putanu, Schuller, Vastag, Bumba, Petrescu (inlocuit cu Paius, 51), Rosu, Himcinschi (inlocuit cu Buia, 71). Singurul clujean convocat pentru Europenele din Serbia, Ioan Neag, de la Universitatea Cluj, nu a jucat in acest meci.

In cealalta partida a grupei B, din care face parte Romania, Olanda a castigat cu 2-0 in fata Germaniei.

Romania va disputa al doilea meci vineri, 6 mai, de la ora 18.00, impotriva Olandei.