VIDEO. Cerere în căsătorie ca în filme în fața Catedralei Mântuirii Neamului. David și Măriuca au absolvit amândoi Școala de Poliție din Cluj: „Felicitări!
Un moment încărcat de emoție și simbolism a avut loc duminică, la finalul slujbei de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului din București. În fața sutelor de credincioși și a soborului de preoți, David, un tânăr absolvent al Școlii de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca, a făcut un gest care a emoționat pe toată lumea: și-a cerut iubita, Măriuca, și ea absolventă a aceleiași instituții, în căsătorie chiar pe treptele Catedralei Naționale.
VIDEO. Cere în căsătorie ca în filme în fața Catedralei Mântuirii Neamului
Îmbrăcați în costume tradiționale, cei doi tineri au atras privirile tuturor celor prezenți. După terminarea slujbei, David a îngenuncheat pe treptele impunătoarei catedrale, a scos un inel și i-a adresat iubitei sale întrebarea care le va schimba viața: „Vrei să fii soția mea?”. Într-un moment plin de emoție, Măriuca a spus „da”, iar scena a fost întâmpinată cu aplauze și urale din partea celor din jur.
Gestul simplu, dar plin de semnificație, a transformat locul sacru într-un spațiu al iubirii și al speranței. Cei doi tineri, legați atât prin chemarea pentru uniforma albastră, cât și prin credință, au demonstrat că iubirea adevărată se naște din respect, valori comune și curajul de a face pasul cel mare.
Momentul lor a devenit rapid viral pe rețelele de socializare, unde internauții au lăudat naturalețea și sinceritatea celor doi polițiști. Pentru David și Măriuca, această zi va rămâne nu doar o amintire de neuitat, ci și începutul unui nou drum, unul pe care îl vor parcurge împreună, cu uniforma albastră, cu credință și cu dragoste. David a absolvit Școala de Poliție „Septimiu Mureșan” în aprilie 2023, în timp ce Maria a absolvit în aprilie 2024.
10 Comentarii