VIDEO. A ieșit cu motocicleta direct în fața ambulanței, deși avea STOP. Manevra șoferului i-a salvat viața


Un motociclist neatent a fost la un pas de catastrofă aseară în Florești.

Venind de pe strada Cetății, unde există indicatorul STOP, ar fi avut obligația să oprească și să se asigure la ieșirea în DN1.

În zonă există semafor dar imaginile arată că nu era funcțional decât pe galben intermitent, ceea ce înseamnă că se prioritatea în intersecție se face conform indicatoarelor.

Motociclistul iese în viteză de pe strada Cetății în stânga spre Gilău fără să se asigure, în urma unei mașini care la randul ei a ieșit destul de riscant, însă măcar a virat la dreapta.

Dinspre Gilău în același moment circula o ambulanță fără semnale pornite, care avea prioritate și care s-a trezit cu motocicleta în față. Din fericire, șoferul s-a dovedit profesionist și a evitat scurt accidentul. 

Motociclistul a căzut în urma evenimentului dar nu a fost rănit, în câteva secunde a ridicat vehiculul și a pornit mai departe. Ambulanța a oprit dar nu a fost nevoie de intervenția personalului medical.

Chiar dacă în acest caz motociclistul a scăpat ieftin, remintim că atunci când semafoarele sunt pe galben intermitent sau nu funcționează deloc, circulația se face după regulile din Codul rutier conform indicatoarelor.

Comentarii Facebook