Un clujean de 29 de ani a pierdut controlul volanului și a intrat direct într-un pieton. A fost testat pozitiv pentru consum de substanțe ilegale

Un accident rutier petrecut în cursul zilei de 12 septembrie a atras atenția polițiștilor din Gherla, județul Cluj, după ce un tânăr de 29 de ani, din Cluj-Napoca, a pierdut controlul mașinii și a rănit un pieton. 

Accidentul s-a produs pe carosabil umed

Potrivit primelor cercetări, evenimentul a avut loc în jurul orei 09:10, pe drumul către municipiul Gherla. Tânărul, aflat la volanul unei mașini, a pierdut controlul direcției din cauza carosabilului umed și a intrat în șanțul de pe marginea drumului. Mașina a continuat să se deplaseze și a acroșat un pieton în vârstă de 65 de ani, care se afla în afara părții carosabile, înainte de a se opri într-un stâlp de electricitate.

Victima a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportată la spital pentru evaluare și tratament.

Testarea șoferului: etilotest negativ, DrugTest pozitiv

După accident, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Cu toate acestea, testarea cu aparatul DrugTest a indicat un rezultat pozitiv pentru consumul de substanțe psihoactive. La unitatea medicală, mostrele biologice recoltate au confirmat consumul de substanțe interzise, fapt ce complică situația tânărului și poate influența măsura reținerii.

Reținere și cercetări în curs

În cursul serii de 12 septembrie, polițiștii Compartimentului Rutier din cadrul Poliției municipiului Gherla au dispus reținerea tânărului pentru 24 de ore, în vederea continuării cercetărilor. Autoritățile investighează toate circumstanțele producerii accidentului, pentru a stabili dacă au fost implicate alte nereguli și pentru a dispune măsurile legale corespunzătoare.

Comentarii Facebook