Spectacol pe zăpadă la Vlădeasa! Cea de-a VII-a ediție a Cupei aduce sportivi de top și amatori pe pârtie pe 21 februarie 2026
Cupa Vlădeasa revine în februarie la Cluj: șanse pentru amatori și sportivi de top la schi alpinism și schi de tură
Cea de-a VII-a ediție a Cupei Vlădeasa la schi alpinism și schi de tură se va desfășura în acest an, pe 21 februarie 2026, după pauza de iarnă trecută cauzată de lipsa zăpezii. Competiția aduce la start atât sportivi amatori, cât și profesioniști, fiind inclusă în calendarul Federației Române de Alpinism și Escaladă.
Evenimentul cuprinde două probe principale:
- Schi de tură, deschisă amatorilor, copiilor și adulților;
- Schi alpinism, destinată participanților cu experiență în acest sport, cu categorii de juniori, patru categorii de vârstă pentru adulți și clasament open.
La concurs și-au anunțat deja participarea și sportivii Lotului Național de Schi Alpinism, ceea ce promite un spectacol deosebit pentru public și o competiție intensă între concurenți.
Organizare și parteneriate
Competiția este organizată de Salvamont Vlădeasa, împreună cu parteneri precum Consiliul Județean Cluj, Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj și Primăria Săcuieu. Organizatorii estimează o participare numeroasă, iar condițiile de zăpadă de pe masivul Vlădeasa fac ca ediția din acest an să fie una propice pentru performanțe remarcabile.
1 Comentariu