Situație alarmantă într-o stație de autobuz din Cluj: „Arată execrabil și e plin de persoane dubioase. Copiii asistă zilnic la aceste scene!”


Un locuitor al cartierului Mărăști din Cluj-Napoca a transmis o sesizare oficială către Primăria municipiului, prin care semnalează starea precară și situația îngrijorătoare din Stația Mareșal Constantin Prezan.

Potrivit sesizării, stația „arată execrabil” și este adesea locul în care se adună „persoane dubioase, drogati și alcoolici”. Aceste persoane folosesc stația pentru a urca în autobuze spre o destinație clară necunoscută, dar care, conform declarației reclamantului, ar fi în zona Apahida.

În centrul îngrijorării clujeanului se află însă impactul pe care această situație îl are asupra comunității locale, în special asupra copiilor. După spusele acestuia, Mărăștiul este un cartier locuit de „oameni normali, muncitori, cu copii”, iar aceștia asistă zilnic la „diverse scene” care se desfășoară în mod repetat în această stație.

Reclamantul evidențiază astfel faptul că prezența persoanelor în cauză și comportamentele lor creează un mediu nesigur și neplăcut, care afectează în mod direct experiența celor mai tineri și vulnerabili membri ai comunității. Copiii, care trec zilnic pe lângă stație, sunt astfel martorii acestor scene tulburătoare, aspect care alimentează temerile părinților cu privire la siguranța și bunăstarea lor.

Această situație ridică întrebări serioase privind siguranța și confortul locuitorilor din cartier. În finalul sesizării, clujeanul întreabă dacă se poate găsi o soluție pentru a îmbunătăți această situație, semnalând nevoia unei intervenții urgente din partea autorităților pentru a proteja comunitatea și a reda siguranța în zona respectivă.

Comentarii Facebook