Duminica 14 Decembrie

O comună din Cluj va avea, în sfârșit, o nouă stație de pompare a apei: Stația va rezolva problemele rețelei existente, fiind la limită de funcționare

Consiliul Județean Cluj a răspuns favorabil solicitării transmise de Primăria comunei Chinteni privind acoperirea unei părți din cheltuielile necesare realizării unei noi stații de pompare a apei. Prin hotărârea recent adoptată, forul administrativ județean a alocat 200.000 de lei din fondul de rezervă, sumă care va contribui direct la funcționarea optimă și pe termen lung a sistemului de alimentare cu apă din zonă.

De ce este necesară această investiție? Rețeaua actuală funcționează la capacitate limitată

Necesitatea proiectului este justificată de faptul că rețeaua de apă care deservește zona în care urmează să fie construită viitoarea Bază sportivă din Chinteni funcționează deja la o capacitate limitată. În forma actuală, aceasta nu poate asigura presiunea și debitul necesar pentru a furniza apă în mod constant către toate obiectivele, atât publice, cât și private.

Astfel, fără o stație de pompare suplimentară, rețeaua ar fi suprasolicitată, iar problemele precum scăderea presiunii sau alimentarea deficitară cu apă ar deveni inevitabile, mai ales pe măsură ce zona continuă să se dezvolte.

Cine beneficiază direct de noua stație de pompare?

Investiția va deservi un set important de obiective aflate în proximitatea amplasamentului:

  • Viitoarea Bază sportivă din Chinteni, un proiect amplu destinat comunității;
  • Locuințe noi, aflate într-o zonă aflată în continuă dezvoltare;
  • Clădiri publice;
  • Unități economice care necesită alimentare constantă și sigură cu apă.

Toți beneficiarii vor avea acces la presiune corespunzătoare pe întregul tronson al rețelei, dar și la o distribuție constantă și stabilă a apei potabile.

Suma alocată din fondul de rezervă (200.000 de lei) va acoperi o parte semnificativă din cheltuielile legate de punerea în funcțiune a stației de pompare. 

image.png

Comentarii Facebook