Intervenții fără oprire în zonele montane! Aproape 1.800 de oameni au fost salvați. Cele mai multe acțiuni au avut loc pe pârtiile de schi


Echipele Salvamont România au avut o activitate intensă în luna ianuarie 2026, conform datelor publicate de instituție, intervenind în peste o mie șapte sute de situații pentru salvarea persoanelor aflate în dificultate pe munte și pe pârtiile de schi.

Potrivit bilanțului, salvamontiștii au desfășurat 1.716 intervenții, în urma cărora 1.755 de persoane au fost salvate. Cele mai multe acțiuni au avut loc în zonele dedicate sporturilor de iarnă, unde s-au înregistrat 1.422 de intervenții pe pârtiile de schi, dar și 294 de intervenții în zona alpină. 

CITEȘTE ȘI: Intervenții de urgență! Peste 50 de persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore! Din păcate o persoană a fost găsită decedată

Numărul accidentărilor grave rămâne semnificativ: 667 de persoane rănite au fost transportate la unități medicale cu ambulanța sau elicopterul, semn al presiunii ridicate asupra serviciilor de salvare montană în sezonul rece.

În același timp, în medie, 580 de salvamontiști s-au aflat zilnic în serviciul operativ, asigurând permanența intervențiilor în zonele turistice montane.

Comentarii Facebook