Cristi Balaj rupe tăcerea despre criza CFR Cluj: „Lotul nu e slab! Biliboc poate ajunge la națională, accidentele ne-au pus piedici”


Balaj face bilanțul transferurilor CFR Cluj și vede un viitor internațional pentru Biliboc

Cristi Balaj, președintele CFR Cluj, a analizat mutările realizate de club în această vară și a făcut lumină asupra crizei prin care trece echipa după plecarea lui Dan Petrescu și cele 11 goluri încasate în doar câteva zile. Conducătorul clubului susține că formația clujeană nu are probleme din cauza calității lotului.

Balaj a explicat că echipa a fost întărită în perioada de mercato și a menționat jucători care au adus valoare în lot: „În zona ofensivă, am adus pe Badamosi și Gjorgjievski, pe care i-am considerat mai buni decât Peter Michael și Stipe Juric. Cordea este un jucător bun, iar Biliboc este unul pe care îl văd la echipa națională în viitor. La mijloc, au venit Muhar și Keita, lăudați de Mutu ca fiind printre cei mai buni mijlocași defensivi din România. În apărare l-am adus pe Bosec, care a avut o evoluție mai puțin reușită în Suedia, dar a jucat bine cu Braga.”

Președintele a subliniat că, în ciuda accidentărilor unor jucători, lotul actual este mai bun decât cel de anul trecut: „Am adus jucători mai buni și avem un lot mai competitiv. Ce vină avem că șase jucători sunt accidentați? Dacă i-am fi avut disponibili, situația ar fi arătat altfel. Nu putem spune că CFR are un lot mai slab decât cel care a terminat pe locul doi și a câștigat Cupa României.”

Balaj a mai comentat și asupra criticilor venite din exterior: „Sunt mulți oameni care vorbesc după război, dar noi am luat decizii cu cap, conform strategiei noastre și a evaluării reale a lotului.”, potrivit Digisport.

Comentarii Facebook