Clujul, paradoxul orașelor din România: Oamenii îl detestă pe internet, dar, în realitate, nici nu ar pleca vreodată: „Alte lozinci nu știți?”

Se întâmplă ceva ciudat în Cluj-Napoca: orașul e, aparent, îngrozitor. Aglomerat, scump, prăfuit, cu șantiere peste tot și trafic în reluare. E nasol, zic unii. Dar totuși... toți rămân

Iar subsolurile internetului local sunt pline de plângeri repetitive, sarcasm reciclat și o doză sănătoasă de ipocrizie digitală. Un utilizator anonim, dar cu multă personalitate, a pus degetul pe rană într-o postare recentă care le-a dat de gândit oamenilor: „Pe sub-ul ăsta e cam la fel ca în realitate, plin de vinituri care au venit aici să se plângă de cât de rahat e Clujul, în timp ce, totuși, nu ar pleca de aici. Boc e de vină pentru că plouă, oraș de 5 stele, luați metroul. Alte lozinci nu știți?”

Comentariile nu au întârziat să apară: „Vinitură aici, dar rezonez cu opinia ta, atâta hate, da' ei tot aici ar sta și ar veni”, a scris cineva, în timp ce altul a completat: „De acord! Dar nici mie nu-mi place atitudinea clujenilor elitiști, mai ales cum numesc ei ‘viniturile’... am fost vinitură în destule țări, nu-i neapărat plăcut.”

Și cumva... au dreptate. Fiecare postare din online-ul clujean pare să respecte un scenariu cunoscut: „E scump!”, „N-ai loc să respiri!”, „Toți șoferii sunt nebuni!”, „Unde e metroul, Bocule?”. Iar printre aceste tirade se strecoară și inevitabilul: „Dar Clujul are vibe, frate... n-aș pleca.”

Realitatea? Clujul e o victimă a propriului succes. Un oraș care a crescut prea repede, care încă se caută, dar care reușește cumva să atragă oameni ca un magnet. Da, e haotic. Da, chiria e cât salariul. Da, toate glumele cu metroul sunt deja bătrâne. Dar cu toate astea, n-ai să vezi valuri de oameni plecând. Dimpotrivă, trenurile, autocarele și avioanele vin în continuare pline.

Ironia supremă? Cei mai mari critici ai orașului sunt adesea cei mai înrăiți fani. Cei care știu unde se mănâncă cel mai bine, care club are muzica potrivită și când e următorul festival. Dar și cei care spun, zilnic, că „nu mai suportă”.

Comentarii Facebook