Clujul devine hub regional pentru îngrijirea nou-născuților cu patologie severă. 131 de medici, instruiți în cadrul unui proiect major PNRR
Un proiect medical de amploare, derulat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca, marchează un pas important în creșterea calității îngrijirii nou-născuților cu patologii severe. După mai multe luni de pregătire, instituția a anunțat finalizarea celor cinci sesiuni de instruire dedicate managementului nou-născutului critic, parte a unui program finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență.
Medici din toată țara, instruiți la Cluj în gestionarea cazurilor de nou-născuti cu patologie severa
Programul a fost organizat prin Secția Clinică Neonatologie I, în parteneriat cu compania Eduson, și a reunit 131 de medici rezidenți și specialiști din domenii esențiale: neonatologie, pediatrie, ATI, medicină de urgență și medicină de familie. Participanții au venit din 15 județe ale României, dar și din Republica Moldova, semn că inițiativa Clujului începe să capete o relevanță regională.
Pe parcursul sesiunilor, medicii au fost implicați în scenarii clinice complexe, menite să reproducă situații reale din sala de naștere sau din terapia intensivă neonatală. Accentul a fost pus pe intervențiile rapide și corecte în cazuri critice: reanimarea și stabilizarea nou-născutului, suportul respirator, pregătirea pentru transport neonatal și optimizarea programelor de screening. Toate aceste componente sunt esențiale în primele ore de viață, când deciziile medicale pot face diferența între viață și moarte.
Formarea a fost coordonată de 12 experți recunoscuți la nivel național și internațional, proveniți din centre universitare de prestigiu, ceea ce a asigurat un standard ridicat al instruirii. În paralel, participanții au avut acces la echipamente medicale de ultimă generație, similare celor utilizate în secțiile de terapie intensivă neonatală din marile centre europene.
Managerul SCJU Cluj, Claudia Gherman, a subliniat importanța proiectului de la Cluj
Managerul SCJU Cluj, Claudia Gherman, a subliniat importanța proiectului, explicând că acesta nu se limitează doar la instruire: „Proiectul de finanțare implementat de SCJU Cluj s-a axat pe îmbunătățirea calității actului medical pentru nou-născuții aflați în stare critică prin dotarea compartimentului de terapie intensivă nou-născuți cu echipamente medicale de ultimă generație, amenajarea și dotarea unui Centru de formare, optimizarea programelor de screening pentru nou-născuți și organizarea a cinci sesiuni intensive de formare teoretică și practică, destinate profesioniștilor în domeniu.
Secția Clinică Neonatologie I este o secție de nivel III, având competențe în gestionarea cazurilor de nou-născuți cu patologii severe din județul Cluj și județele limitrofe. Alături de dezvoltarea competențelor personalului propriu suntem în egală măsură interesați de formarea unei rețele de specialiști în domeniu în întreaga regiune de responsabilitate, atât din zona prespitalicească cât și cea spitalicească, care să contribuie la salvarea și îmbunătățirea calității vieții nou-născutului cu patologie severă”, a declarat Prof.Dr. Claudia Gherman, manager al SCJU Cluj.
Oficialul a mai punctat că Secția Neonatologie I este una de nivel III, ceea ce înseamnă că gestionează cele mai complexe cazuri din Cluj și din județele învecinate. În acest context, dezvoltarea unei rețele regionale de specialiști devine esențială pentru creșterea șanselor de supraviețuire ale nou-născuților cu patologii severe.
Prin această inițiativă, Clujul își consolidează poziția de centru medical de referință în România, iar investițiile prin PNRR încep să producă efecte concrete, nu doar în infrastructură, ci mai ales în pregătirea oamenilor care salvează vieți.

0 Comentarii