Clujenii, revoltați: Spațiul verde făcut praf de mașini parcate ilegal! Noroi pe carosabil și indicator ignorat total
Mașini parcate pe spațiul verde dintr-o zonă de cartier din Cluj! Locatarii reclamă noroiul dus pe carosabil și lipsa controalelor
O nouă sesizare transmisă autorităților locale atrage atenția asupra unei probleme tot mai frecvente în Cluj-Napoca: parcarea ilegală direct pe spațiul verde. De această dată, locuitorii dintr-o zonă din Gheorgheni reclamă faptul că mai multe autoturisme sunt lăsate zilnic pe porțiunea verde dintre două străzi, spațiu deja distrus și transformat în noroi, care ajunge apoi pe carosabil și afectează circulația.
Locatarii reclamă: „Există indicator de parcare interzisă, dar nu se respectă nimic”
Sesizarea primită descrie clar situația tensionată din zonă: mașini parcate pe spațiul verde dintre două străzi importante, în ciuda existenței unui indicator care interzice parcarea și avertizează asupra ridicării vehiculului. Oamenii spun că, din cauza manevrelor repetate, terenul s-a transformat într-o zonă noroioasă, iar acesta este purtat de roțile mașinilor direct pe drum, murdărind asfaltul și punând în pericol siguranța rutieră.
Locatarii mai afirmă că situația persistă de mult timp, fără intervenții vizibile ale autorităților. În contextul în care Clujul duce lipsă de locuri de parcare, mulți șoferi aleg soluții ilegale, însă problema afectează atât estetica zonei, cât și infrastructura.
„Pe str. Sarmizegetusa, pe porțiunea dintre str. Theodor Mihaly și str. Al. Vaida Voievod, sunt mașini parcate pe spațiul verde, pe care l-au distrus, iar noroiul format îl transportă pe șosea. Există indicator ‘Parcarea interzisă / Se ridică mașina’. Vă rog să regularizați situația”, a transmis clujeanul.
Ce cer cetățenii: controale mai dese și ridicarea mașinilor parcate ilegal
În sesizarea transmisă, locatarii solicită intervenția autorităților pentru regularizarea situației: mai multe controale, aplicarea sancțiunilor prevăzute de lege și, acolo unde se impune, ridicarea autoturismelor parcate ilegal.
Oamenii spun că doar prin aplicarea strictă a regulilor se poate preveni distrugerea spațiilor verzi și menținerea ordinii în cartiere. În plus, ei cer și reamenajarea zonelor afectate, pentru ca acestea să revină la aspectul inițial.
2 Comentarii