Clujean disperat din cauza unui panou publicitar care luminează toată noaptea ca ziua - „Simt că am un reflector în cameră!”
Clujean deranjat de un panou luminos pe strada Henri Barbusse: „E ca și cum aș avea un bec aprins toată noaptea în casă!”
Un locatar din Cluj-Napoca a trimis o sesizare privind un panou publicitar luminos amplasat pe strada Henri Barbusse, la intrarea în fosta Fabrica de Pensule. Potrivit acestuia, lumina emisă de afișul electronic este atât de intensă, încât provoacă un disconfort constant pe timpul nopții.
„Lumina generată de acest panou pe parcursul nopții este extrem de puternică și creează un disconfort constant”, a semnalat clujeanul. „Practic, am senzația că în locuința mea este aprins un bec pe tot parcursul nopții, din cauza luminii orbitoare provenite de la acest afiș.”
Omul atrage atenția și asupra faptului că firma care utilizează acest panou își desfășoară activitatea doar în timpul zilei, ceea ce face neclară necesitatea menținerii iluminatului publicitar peste noapte.
„Menționez că firma își desfășoară activitatea doar în timpul zilei, ceea ce ridică semne de întrebare cu privire la necesitatea funcționării panoului luminos pe timpul nopții”, a scris acesta.
În sesizare, se face și o comparație cu alte surse de lumină puternice din trecut: „Intensitatea luminoasă a acestuia pare excesivă și poate fi comparată cu vechile afișe de farmacie, cunoscute pentru lumina lor deranjantă.”
Clujeanul cere o intervenție a autorităților locale: „Vă rog să verificați dacă acest afiș respectă reglementările în vigoare privind publicitatea luminoasă și poluarea luminoasă nocturnă.”
1 Comentariu
Te obișnuiești cu anchetatorii ba ****...