Vineri 13 Decembrie

Canoeing, slackline și tir cu arcul în Parcul Central. Vezi programul complet de duminică la Zilele Clujului



Cea de-a patra edișie a Zilelor Clujului este în desfășurare, iar duminică, 25 mai, iubitorii de sport se pot destinde cu o seri de activități sportive în Parcul Central.

Iată care este programul complet pentru duminică, 25 mai:


Piaţa Unirii

15:00 – 23:00 Regal folcloric

Ansambluri folclorice:

Mărţişorul, Tradiţii, Dor Transilvan, Ansamblul folcoric de dansuri ţigăneşti din Someşeni, Ansamblul german Korona

Ansamblul folcloric din Ungaria

Grupul Iza

Orchestra Mazel Tov

Orchestra Regal Transilvan



Solişti:

Veronica Macarie Moldovan, Ioana Şteţco, Oana Bozga, Lucia Potra

Veta Biriş

Sava Negrean Brudaşcu

Ionuţ Fulea

Dinu Iancu Sălăjanu

Aurel Tămaş

Nicolae Furdui Iancu

Dumitru Fărcaş



Piaţa Muzeului

14:00 – 18:00 Youth Corner

16:00 Rotaract Social Show-off

Concert de promovare trupa Full Version

18:30 Seara de muzică clasică:

Olga Bordaş, Alexandra Hordouan, Horaţiu Ruşti

Alin Dan Rusu, Eva Chiş

Ad Libitum Voices

The Mood Quartet

Nicolas Simion Trio – în memoriam Jancy Körössy

Devas



Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00

Promenada Multiculturalităţii

UBB Aduce o lume într-un oraş



Promenada Cărţilor

Tâgul Meşterilor Populari

Tâguţu‘ Vintage



120:00 Expoziţia Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare

Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie,

Universitatea „Babeş-Bolyai



Scena Urbană – Point of View

17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu

Ghid: prof. Ovidiu Pecican

18:00 Number – Artă contemporanã



Festivalul Culinar Internaţional (Str. Mihail Kogălniceanu)

14:00 Preparat indian Chef Adrian Pop

14:30 Preparat – Chef Daniel Grosu

15:00 Preparat italian – IL Milanese

16:10 Preparat – Chef Cosmin Toma

17:10 Sfatul nutriţionistului – Frescobar

18:30 Show culinar japonez – Tokyo Japanese Restaurant

18:55 Arome Healty Hour

19:00 Preparat Mexican – Chef Cezar Munteanu

19:30 Degustare de vin – Crama Nachbil

Asociaţia Somelierilor din România



Program spectacole pe scena de pe strada Mihail Kogălniceanu

15:30 Teatru în spaniolă

Catedra de spaniolă a UBB

Liceul Teoretic “Eugen Pora”



16:30 Fabulă pentru copii

Regele Culorilor

Associaţia Culturală de la Pergamena, Parma

Studenţii secţiei de italiană



18:00 Spectacol de Tarantella

Centrul Cultural Italian



19:00 Concert de muzică şi dansuri latino-americane

Fabian Sanchez

În cadrul M.I.D.O.



20:00 Seara de folk

Moşuţiu Bogdan, Pop Raluca

Grupul Duet, Captive Outside, Grupul Gemini
Fodor Flavia, Borbei Georgiana, Cadiş Tania, Iacob Ştefan, Toldaş Ruben, The World

Duetul Bălcescu, Ioana Mureşan, Raluca Marinescu

Cătălin Condurache & Sandy Deac

Florin Săsărman



Str. Potaissa – Zidul Cetăţii

Tabăra Antică

10:00-16:00 Activităţi şi ateliere cu publicul

16:00 Bătălie între legiunea romană şi barbari

Tabăra Medievală

10:00 – 20:00 Activităţi şi atelier cu publicul

13:00 Ceremonia de ridicare a Clujului la statutul de oraş liber regal de către Carol Robert de Anjou

15:00 Demonstraţii de dans medieval



Grădina Botanică

9:00 – 17:00 Ziua porţilor deschise

15:00 Teatru itinerant pentru copii

Asociaţia Şura



La terenuri – Mănăştur

12:00Eveniment dedicat Colegiului Tehnic Edmond Nicolau
- prezentări de proiecte: “Surse regenerabile de energie” , “O şcoală pentru fiecare”
14:00 Expoziţie şi Prezentare de Cactuşi
17:00 Ateliere pentru tineri
18:00 Teatru de păpuşi (Anima Art) – “Cei Trei Purceluşi”
19.30 Spectacol de Magie

www.colectiva.ro



Casino – Centru de Cultură Urbană

12:00 Dezbatere: La cafea cu Julieanne Kost

În cadrul Photo Romania



Casa de Cultură a Studenţilor

11:00 şi 18:00 Spectacolul pentru copii“Fluturi şi Oameni”

Compania de Teatru Passe-Partout – Dan Puric



Tur ghidat

Marea carte a personalităţilor clujene

11:00 Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matia Corvin

Durata: 2 ore



Tur ghidat

Cimitirul Central şi Centrul Istoric

Orele 15:00 şi 17:00

Plecare: str. M.Kogălniceanu

standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie



Parcul Etnografic “Romulus Vuia”

Casa de jocuri

Jocuri de odinioară şi de altundeva
15:00 Cerc de capoeira Angola cu Cercul Întreg
17: 00 Jocuri moldovenești pentru oricine
cu Feri Ségercz

Cercul Întreg



Cinema Mărăşti

Ziua filmului indian

17:00 The story of India

19:00 Himalaya with Michael Palin



Parcul Central

10:00 -20:00

The Fun Zone:

Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul



Teatru în cadrul Man.IN.Fest

17:00 Beeldje Living Statues – Olanda



Turnul Croitorilor

18:00 Schimbarea străjerilor cetăţii



Casa Matei Corvin

Teatru în cadrul Man.IN.Fest

18:00 JOHNman – Candyman – Germania

18:00Stillman Theater – Austria



Visit Cluj by bike

Tur ghidat pe bicicletă

19:00 Plecare: Bld. Eroilor/str. Baba Novac

Asociaţia Clujul Pedalează



Casa TIFF

20:00 Film turcesc

Institutul de turcologie şi studii central-asiatice



Piaţa Mihai Viteazu

22:00 Loja Laboratory Theatre – The Dealers – Kosovo

Spectacol în cadrul Man.IN.Fest

Comentarii Facebook