A murit unul dintre cei mai iubiți rectori ai Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Un profesor apreciat de colegi și studenți: „Un model de demnitate, mentor generos, un om de o noblețe rară”. Prof Aurel Vlaicu a fost foarte aprecuat pentru echilibru și integritate
Comunitatea academică din Cluj-Napoca este în doliu după moartea prof. univ. dr. ing. Aurel Vlaicu, fost rector al Universității Tehnice din Cluj-Napoca în perioada 2012–2016 și una dintre figurile marcante ale învățământului tehnic din România.
Reprezentanții universității au confirmat decesul acestuia și au transmis un mesaj de condoleanțe, subliniind impactul major pe care l-a avut asupra instituției și asupra generațiilor de studenți pe care i-a format de-a lungul carierei.
Aurel Vlaicu a absolvit în 1974 Facultatea de Electronică și Telecomunicații din București, iar după o perioadă în industrie s-a alăturat, în 1981, Institutului Politehnic din Cluj. De atunci și până în prezent, a rămas unul dintre cei mai respectați profesori ai universității, contribuind la dezvoltarea acesteia timp de peste 40 de ani.
În mandatul său de rector, între 2012 și 2016, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a cunoscut o perioadă de extindere și consolidare. Numărul cadrelor didactice a depășit o mie, iar cel al studenților a trecut de pragul de 20.000. Tot în această perioadă, instituția și-a extins colaborările internaționale și a dezvoltat programe de învățământ la distanță, adaptându-se noilor cerințe din educație.
Foști colegi și studenți îl descriu drept un profesor exigent, dar apropiat de cei pe care îi îndruma, apreciat pentru echilibrul și integritatea sa.
„A fost un model de demnitate, un mentor generos și un om de o noblețe sufletească rară”, au transmis reprezentanții universității.
De-a lungul carierei, Aurel Vlaicu a avut un rol important în formarea a numeroase generații de ingineri, contribuind atât la activitatea didactică, cât și la dezvoltarea instituțională a universității. Decesul său marchează dispariția uneia dintre personalitățile importante ale mediului universitar tehnic clujean.
Condoleanțe familiei și tuturor celor apropiați!

0 Comentarii