Elena Ceaușescu ar fi suferit un grav traumatism cranian într-un accident misterios, iar Securitatea a încercat să șteargă orice urmă a incidentului

Noi informații publicate de Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității readuc în atenția publicului un episod aproape necunoscut din perioada comunistă. Potrivit documentelor desecretizate, Elena Ceaușescu, soția dictatorului Nicolae Ceaușescu, a fost implicată în anul 1979 într-un accident rutier grav, în urma căruia a suferit un traumatism cranian sever.

Evenimentul nu a fost anunțat oficial niciodată, iar autoritățile comuniste au făcut tot posibilul pentru ca informația să nu ajungă la populație. Astfel, unul dintre cele mai sensibile incidente din viața familiei Ceaușescu a rămas ascuns timp de zeci de ani.

Cenzura totală: românii nu au aflat nimic

Potrivit CNSAS, accidentul a fost ținut sub un control strict al informației. În acea perioadă, orice detaliu care putea afecta imaginea conducerii statului era cenzurat imediat.

Mai mult, nici presa internațională nu a reușit să obțină prea multe informații. Lipsa comunicărilor oficiale a alimentat numeroase zvonuri și teorii despre ceea ce s-ar fi întâmplat în realitate.

Au circulat mai multe variante privind producerea accidentului. Unele surse susțineau că șoferul ar fi încercat să evite un copil apărut pe carosabil și a intrat în coliziune cu o mașină care circula din sens opus. Alte relatări vorbeau despre nepăstrarea distanței față de vehiculul din față sau despre pierderea controlului din cauza drumului umed și impactul cu un copac. Deși circumstanțele exacte rămân neclare, existența accidentului nu mai este pusă la îndoială.

Telexul interceptat care confirmă totul

Una dintre cele mai importante dovezi prezentate de CNSAS este un telex transmis în noiembrie 1979 de un jurnalist al Agence France-Presse, aflat în România pentru a relata despre cel de-al XII-lea Congres al Partidului Comunist Român. Mesajul, interceptat de Securitate, arată că informația despre accident ajunsese deja în presa occidentală. Un articol publicat de ziarul belgian La Libre Belgique relata că Elena Ceaușescu ar fi fost victima unui grav accident de automobil și că șoferul său ar fi murit.

În răspunsul transmis către redacție, corespondentul AFP preciza că accidentul avusese loc cu câteva săptămâni înainte, în timpul vizitei liderului bulgar Todor Jivkov, pe traseul dintre București și Sinaia. Acesta menționa însă că Elena Ceaușescu își revenise și urma să participe la lucrările Congresului PCR.

image.png

Cum urmărea Securitatea presa străină

Documentele publicate scot la iveală și amploarea sistemului de supraveghere din perioada comunistă. Securitatea monitoriza constant activitatea jurnaliștilor străini acreditați în România și intercepta comunicațiile acestora.

CNSAS a prezentat inclusiv imagini cu un dispozitiv special folosit pentru copierea mesajelor transmise prin telex. Aparatul era conectat direct la liniile de comunicații și permitea autorităților să citească toate mesajele trimise și primite de corespondenții străini.

image.png

image.png

 

Comentarii Facebook