Vineri 20 Septembrie

Zilele Filmului Romanesc aduc la TIFF 37 de productii autohtone


37 de pelicule, 18 lungmetraje si 19 scurt metraje, au fost selectionate pentru editia din acest an a TIFF, in cadrul Zilelor Filmului Romanesc. Majoritatea filmelor sunt proiectate la Cluj in premiera absoluta.

Zilele Filmului Romanesc debuteaza in data de 3 iunie cu filmul "Aurora", in regia lui Cristi Puiu, selectionat in sectiunea Un Certain Regard a Festivalului de Film de la Cannes.

 

Pelicula prezinta drama lui Viorel, un barbat de 42 de ani, fara un loc de munca, ce tocmai a divortat, si care vrea sa puna capat incertitudinii din viata lui. In rolul principal este chiar regizorul filmului, Cristi Puiu, care revine astfel la TIFF dupa participarea de la editia din 2005 cu productia "Moartea Domnului Lazarescu".

"Marti, dupa Craciun", de Radu Muntean, este un alt film care vine la TIFF direct de pe covorul rosu de la Cannes, si care va fi prezentat in cadrul Zilelor Filmului Romanesc. Intre cele 37 de filme care vor putea fi vizionate in aceasta sectiune se mai numara "Medalia de onoare", de Peter Calin Netzer, "Felicia, inainte de toate", de Razvan Radulescu si Melissa de Raaf, "Portretul luptatorului la tinerete", de Constantin Popescu, "Manusile rosii", de Radu Gabrea, si Caravana Cinematografica, de Titus Muntean.

ZILELE FILMULUI ROMANESC- LUNG METRAJE

Aurora
Regizor: Cristi Puiu
Cu: Cristi Puiu, Valeria Seciu, Luminita Gheorghiu

Autobiografia lui Nicolae Ceausescu
Regizor: Andrei Ujica
Cu: Nicolae Ceausescu, Elena Ceausescu

Buna, ce faci?
Regizor: Alexandru Maftei
Cu: Daniela Voicu, Ionel Mihailescu, Paul Diaconescu

Caravana cinematografica
Regizor: Titus Muntean
Cu: Dorian Boguta, Mircea Diaconu, Iulia Lumanare

Circul vesel
Regizor: Claudiu Mitcu
Cu: Carol Zdebschi, Mina Zdebschi, Traian Ganea

Dacia, dragostea mea
Regizor: Stefan Constantinescu, Julio Soto
Cu: Miodrag Belodedici, Constantin Stroe

Eu cand vreau sa fluier, fluier
Regizor: Florin Serban
Cu: George Pistereanu, Ada Condeescu, Mihai Constantin, Clara Voda

Europolis
Regizor: Corneliu Gheorghita
Cu: Adriana Trandafir, Aron Dimeny, Elena Popa

Felicia, inainte de toate
Regizor: Razvan Radulescu, Melissa de Raaf
Cu: Ozana Oancea, Ileana Cernat, Vasile Menzel

Francesca
Regizor: Bobby Paunescu
Cu: Monica Barladeanu, Dorian Boguta, Luminita Gheorghiu

Kapitalism, reteta noastra secreta
Regizor: Alexandru Solomon
Cu: George Becali, Dinu Patriciu, George Copos

Lumea vazuta de Ion B.
Regizor: Alexander Nanau
Cu: Ion Barladeanu, Dan Popescu

Marti, dupa Craciun
Regizor: Radu Muntean
Cu: Mimi Branescu, Mirela Oprisor, Maria Popistasu

Manusile rosii
Regizor: Radu Gabrea
Cu: Alexandru Mihaescu, Andi Vasluianu, Ion Grosu

Medalia de onoare
Regizor: Calin Peter Netzer
Cu: Victor Rebengiuc, Camelia Zorlescu, Mircea Andreescu

Portretul luptatorului la tinerete
Regizor: Constantin Popescu
Cu: Constantin Dita, Bogdan Dumitrache, Alexandru Potocean, Mihai Constantin

Ursul
Regizor: Dan Chisu
Cu: serban Pavlu, Mihai Constantin, Magda Catone

The Shukar Collective Project
Regizor: Matei Alexandru Mocanu
Cu: Shukar Collective

Comentarii Facebook