Miercuri 20 Noiembrie

Desfasurare de forte la Gala Premiilor Gopo de luni seara . Vezi nominalizarile

Cea de-a patra ediţie a Galei Premiilor Industriei de Film din Romania va avea loc luni, 29 martie 2010, la Palatul Parlamentului. Pentru prima oara festivitatea va putea fi urmarita live atat la TV cat si pe Internet , la radio si in centrul Capitalei

 

Evenimentul este organizat de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc (APFR), cu sprijinul Ministerului Culturii si Cultelor şi al Centrului National al Cinematografiei (CNC).

 

In premiera Gala de luni seara va avea parte de o ampla mediatizare. De la ora 19:30, site-urile www.premiilegopo.ro şi www.tvr.ro vor transmite in direct ceremonia, incepand cu momentul covorului rosu si pana la punctul culminant din final, acordarea Premiului Gopo pentru Cel mai bun film.

 

TVR1 si Radio Romania Cultural preiau in direct Gala incepand cu ora 21:10, intr-o transmisiune care va dura pana la finalul evenimentului, in jurul orei 23:00.

 

Secvente live de la Palatului Parlamentului vor fi proiectate si pe cel mai mare ecran outdoor din Romania, amplasat in centrul capitalei, intre Piata Unirii si Piata Universitatii.

 

800 de invitati si circa 120 de jurnalisti acreditati, de peste doua ori mai multi decat la precedenta editie, sunt asteptati sa participe la festivitatile de luni seara.

 

Invitatii de pe covorul rosu al Premiilor Gopo (actori, regizori, scenaristi, dar si politicieni si vedete) vor fi intampinati de jurnalista Magdalena Stanciu, care va dialoga cu ei dupa modelul consacrat de la premiile Oscar.

 

Iata lista completa a nominalizarilor 2010:

 

 

Cel mai bun film - lung metraj  
 
„Cea mai fericita fata din lume”  (Romania-Olanda, 2009)
Regia: Radu Jude
 
 Concertul”  (Franta-Italia-Romania-Belgia, 2009)
Regia: Radu Mihaileanu
 
 Katalin Varga”  (Romania-Ungaria-Marea Britanie, 2009)
Regia: Peter Strickland  
 
 Politist, adjectiv”  (Romania, 2009)
Regia: Corneliu Porumboiu
 
Cel mai bun regizor - lung metraj  
 
Adrian Sitaru - „ Pescuit sportiv” 
Corneliu Porumboiu - „ Poliţist, Adjectiv”  
Radu Jude - „ Cea mai fericita fata din lume"  
Radu Mihaileanu - „ Concertul” 
 
Cel mai bun scenariu de lung metraj  
 
Anca Damian - „Intalnirii incrucisate”  
Augustina Stanciu, Radu Jude - „ Cea mai fericita fata din lume”  
Corneliu Porumboiu - „ Politist, adjectiv” 
Ileana Muntean, Mircea Staiculescu, Andrei Gruzsniczki - „ Cealalta Irina” 
Radu Mihaileanu, Alain- Michel Blanc - „ Concertul” 
 
Cel mai bun actor intr-un rol principal intr-un film de lung metraj  
 
Adrian Titieni - „ Pescuit sportiv” 
Andi Vasluianu - „ Cealalta Irina”  
Dragoş Bucur - „ Politist, adjectiv” 
Florin Piersic Jr. - „ Calatoria lui Gruber”  
Valentin Popescu - „ Cele ce plutesc” 
 
Cea mai bună actrita intr-un rol principal intr-un film de lung metraj  
 
Andreea Bosneag - „ Cea mai fericita fată din lume”  
Hilda Peter - „ Katalin Varga”  
Olimpia Melinte - „ Cele ce plutesc”  
Maria Dinulescu - „ Pescuit sportiv”  
Monica Barladeanu - „ Francesca”  
 
Cel mai bun actor intr-un rol secundar intr-un film de lung metraj  
 

Doru Ana - „ Cealalta Irina”  
Radu Iacoban - „  Amintiri din Epoca de Aur” 
Tibor Palfy - „  Katalin Varga”  
Vasile Muraru - „ Cea mai fericita fata din lume” 
Vlad Ivanov - „  Politist, adjectiv”  

 

Cea mai bună actrita într-un rol secundar intr-un film de lung metraj   

 

Diana Cavallioti - „  Intalniri incrucisate”  
Luminiţa Gheorghiu - „  Francesca”  
Tania Popa - „  Amintiri din epoca de Aur” 
Violeta Haret- Popa - „  Cea mai fericita fata din lume”   
 

Cea mai bună muzica originală - lung metraj   
 
Armand Amar - „  Concertul” 
Hanno Hofer, Laco Jimi - „  Amintiri din Epoca de Aur” 
Pessi Levanto - „  Intalniri încrucisate”  
Steven Stapleton, Geoff Cox - „  Katalin Varga”  
 
Cea mai buna imagine - lung metraj  
 
Dan Alexandru - „  Cele ce plutesc” 
Dinu Tănase - „  Calatoria lui Gruber”  
Marius Panduru - „  Politist, adjectiv”  
Mark Gyori - „  Katalin Varga”  
Vivi Grăgan Vasile - „  Cealaltă Irina” 
 
Cel mai bun montaj - lung metraj  
 
Adrian Sitaru - „  Pescuit sportiv”  
Cătălin Cristutiu - „  Cea mai fericita fata din lume”  
Ludo Troch - „  Concertul” 
Matyas Fekete - „  Katalin Varga”  
Roxana Szel - „  Poliţist, adjectiv”  


Cel mai bun sunet - lung metraj  

 

Constantin Fleancu  - „  Cea mai fericita fata din lume”  
Dana Bunescu, Cristinel Sirli - „  Amintiri din Epoca de Aur
Gyorgi Kovacs, Gabor Erdely, Tamas Szekely - „  Katalin Varga”  
Sebastian Zsemlye, Chris Mike Sugar, Alexandru Dragomir - „  Politist, adjectiv”  
 
Cea mai buna scenografie - lung metraj  
 
Cezara Armasu, Mihaela Poenaru, Dana Istrate, Simona Paduretu - „  Amintiri din Epoca de Aur” 
Cristian Niculescu - „ Concertul” 
Florin Gabrea - „  Calatoria lui Gruber”  
Mihaela Poenaru - „  Politist, adjectiv”  
Mihai Dorobanti - „  Cele ce plutesc”  
 
Cele mai bune costume - lung metraj  
 
Augustina Stanciu - „    Cea mai fericita fata din lume”  
Giorgiana Bostan - „    Politist, adjectiv”  
Svetlana Mihailescu - „    Calatoria lui Gruber”  
Viorica Petrovici - „    Concertul”  
 
Cel mai bun machiaj si cea mai buna coafura - lung metraj  
 
Michelle Constantinides, Dana Busoiu, Catherine Crassac, Adelina Popa - „ Concertul”  
Dana Roseanu - „ Cea mai fericita fata din lume”  
Maria Andreescu, Domnica Sava - „ Weekend cu mama” 
Maria Andreescu, Lidia Ivanov - „ Cele ce plutesc”  
 
Cel mai bun film documentar  

 

 Australia”  (Romania, 2009)
Regia: Claudiu Mitcu
 
 Copiii Uraniului”  (Romania, 2009)
Regia: Iulian Ghervas, Adina Popescu
 
 Drumul pasarilor”  (Romania, 2009)
Regia: Klára Trencsényi , Vlad Naumescu
 
„Lumea vazuta de Ion B.”   (Romania, 2009)
Regia: Alexander Nanau
 
Cel mai bun film de scurt metraj  
 
Inainte si dupa 22/12/1989 si o surpriza absoluta”  (Romania, 2009)
Regia: Andrei Cohn
 
 Nunta lui Oli”   (Romania, 2009)
Regia: Tudor Cristian Jurgiu
 

 Renovare”  (Germania-Romania, 2009)
Regia: Paul Negoescu
 
 Zgomot Alb (Romania, 2009)
Regia: Marius Pandele
 
Premiul Tanara speranta"  
 
Actrita Andreea Bosneag („ Cea mai fericita fata din lume” )
Claudiu Mitcu („ Australia” )  
Actriţa Diana Cavallioti („ Amintiri din Epoca de Aur”  si „Intalniri incrucisate” )
Actriţa Olimpia Melinte („ Cele ce plutesc” )
Regizorul Tudor Cristian Jurgiu („ Nunta lui Oli” )  
 
Cel mai bun film european (distribuite in Romania in 2009)
 
 Gomora/Gomorrah”  (Italia-Franta, 2008)
Distribuitor: Independenta Film
 
 O poveste de Craciun/ Un conte de Noel”  (Franta, 2008)  
Distribuitor: Independenta Film
 
 Tacerea Lornei/ Le silence de Lorna”  (Franta-Belgia-Italia, 2008) 
Distribuitor: Independenta Film
 
 Te iubesc de mult/ Il y a longtemps que je t'aime”  (Franta-Germania, 2008)
Distribuitor: New Films

 

Comentarii Facebook