Miercuri 21 August

Demonstrații culinare și de Taekwando în Piața Muzeului FOTO-VIDEO


Piața Muzeului s-a transformat, joi, într-o oază a culturii coreene, în cadrul Zilelor Clujului.

Penultima zi din cadrul evenimentului, este Ziua Coreeană, iar maeștrii bucătari din orașul înfrățit Suwon, alături de bucătarii de la Memo 10 au făcut o demonstrație culinară.

De asemenea, jandarmii clujeni, alături de clubul Sportiv Dynamic Club, i-au încântat pe clujeni cu o demonstrație spectaculoasă de tawkwando.

Iată programul complet de joi, 29 mai:

Piaţa Muzeului
Ziua Coreeană
14:00 Atelier de caligrafie coreeană şi costume tradiţionale coreene
16:00 Demonstraţie culinară coreeană
Maeştri bucătari din oraşul înfrăţit Suwon şi Memo 10
16:30 Demonstraţie de taekwondo
Inspectoratul Judeţean de Jandarmerie Cluj
„Alexandru Vaida Voievod”
Clubul Sportiv Dynamic Club
sub îndrumarea maestrului sud-coreean Jeon Jae-jun

Ansamblul folcloric „Mărţişorul” - dans tradiţional coreean
Soprana Maria Subţirică – recital muzical în limba coreeană

Parteneri: Asociaţia Culturală şi de Afaceri Cluj-Suwon „Open Bridge Consortium”

Str. Mihail Kogălniceanu
14:00 Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai”
Scena Urbană – Point of View
18:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu
Transylvania Quest
19:00 Workshop
Intervenţie de dans contemporan
coord: Gill Viander

Memo 10
11:00 Ziua culinară coreeană
- maeştrii din oraşul înfrăţit Suwon

Casino - Centru de Cultură Urbană

10:00 – 20:00 Expoziţie de fotografie
Oraşul înfrăţit Suwon
Coreea de Sud

14:00 Croitoraşul cel isteţ
Teatrul de Păpuşi Puck

17:00 Ansamblul de percuţii Heartbeat
Liceul de Muzică „Sigismund Toduţă”

19:00 5 MS Cluj
Redescoperă farmecul Clujului
Organizator: Ovidiu Oltean

B-dul Eroilor
11:00 – 17:00 Civic Art
Ateliere de creaţie “Advocate Cluj”
Liceul de Arte Plastice “Romulus Ladea”

Casa de Cultură a Studenţilor
15:00 Biblioteca Vie
În cadrul M.I.DO.
Liga apărării drepturilor omului

18:30 Balet Transilvania
Campania de tineret a Academiei de balet de la Opera de Stat din Vinea
Solişti de balet
Fundaţia Culturală Simona Noja

Cinema Mărăşti
Ziua filmului rus
Ora17.00
Scurte povestiri miraculoase (2012)
regia: Mihail Segal

Ora 19:00 Kandahar (2010)
regia: Andrei Kavun
Centrul Cultural Rus

Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”
16:00 Cerc de origami
17:00 Ora poveştilor

Tur ghidat
Statuile clujene, povestitoare mute ale trecutului
Plecare: ora 18:00, Piaţa Unirii, statuia lui Matia Corvin
Organizatori: CIC şi Cluj Guided Tours
Durata: 2 ore

Str. Potaissa
18:00 Ritmurile Clujului
Jam Session deschis
Cercul Întreg

Comentarii Facebook