Social

Venit anual URIAȘ al profesorului Mihai Lucan - Declarație de AVERE

16
Distribuie
  
41
  
  
  



 

Conform declarației de avere publicată de soția profesorului Mihai Lucan, fost director al Curții de Conturi Cluj, șeful Institutului de Urologie și Transplant Renal Cluj câștigă pe an o adevărată avere.

 

În declarația publicată în 2011 se arată că soții Lucan au depus la bancă în 2008 frumoasa sumă de 1.010.572 euro.

 

În privința veniturilor anuale, soția lui Mihai Lucan a încasat din salariul de director la Curtea de Conturi Cluj 63.890 lei. De asemenea, profesorul Lucan a câștigat de la UMF, unde e profesor, 63.895 de lei, iar de la Institut, din funcția de șef de Secție, 56.463 de lei. 

 

Surpriza vine la rubrica venituri din activități independente, prestații medicale, unde Mihai Lucan a trecut suma de 2.487.127 lei (aproape 600.000 de euro pe an). Nu se specifică dacă aceste prestații sunt efectuate la clinica Lukmed fondată de Lucan și aflată în strânse relații cu Institutul de Urologie și Transplant Renal Cluj. La Lukmed sunt tratați mulți dintre pacienții care apelează la Institutul clujean

 

Soții Lucan au mai obținut venituri din cedarea folosinței bunurilor (SC Luckmed SRL), suma de 740.879 lei.

 

Declarația a fost completată în 18 februari 2011, iar ulterior soția profesorului Mihai Lucan s-a pensionat. 

 

Informația a fost prezentată în emisiunea Știri de Cluj LIVE de joi, 11 octombrie. Vezi AICI emisiunea în care s-au făcut și alte dezvăluri.

 

 

coral1_1.jpg
11-10-2012, 22:53
518 vizualizări
38 comentarii
Miisha11-4-2013, 18:47
La venituri prestatii medicale PFA sunt spagile: intre 1000 si 2000 de euro cotizabil la indicatiile asistentului.Altfel poti sa mori!!! Toti chirurgii de sub mana lui primesc parte din spaga: 10-20% dupa cota fiecaruia. Indiferent daca te opereaza el sau nu, tot la Lucan cotizezi! Acest nenorocit s-a facut stapan pe spitalele statului purtandu se ca un baron local
elena marin24-9-2013, 19:12
Fără supărare cred că eşti pe alături d-le...Fratele meu a fost operat de prof. Lucan. Nu s-a dat nici o şpagă.Ba mai mult tot colectivul a cooperat să-l scoată din criza de după transplant. Doar gânduri bune fată de acest mununat om. Nu prea ştim să ne respectăm valorile...dar ne mirăm că ne pleacă somităţile pe afară...
Prof. Lucan- MULŢUMIRE şi RESPECT!
legea e pentru slugi22-10-2012, 23:14
ieri l-am vazut pe lucan aterizand pe aeroport venind de la bucuresti. pentru el si apartinatori a avut dreptul o ambulanta intre pe pista sa parcheze imediat langa avion. bagajele i-au fost date cu prioritate. restul : autobus, regulamente ... sunt pentru plebe...
manuela17-10-2012, 19:39
nu mi se pare normal ca un doctor ce a facut un juramint sa ia toti bani acestia.eu am cunoscut o doamna ce era cu copilul in spital la pediatrie 2 ,baiatul a fost operat de profesorul lucan operatia a platito cu bani ce pro tv a ajutato facind apel a noi oameni de rind.e orusine pentru acest doctor mai poate opera .daca ai bani traiesti daca nu mori. ginditiva ca in alte tari daca esti bolnav doctorul te viziteaza acasa si nu cu bani...gratis
danyyy16-10-2012, 9:59
DNA acum unde esti?Excrocul de Lucan nu trebuie cercetat?Se stie ca o operatie e 6000 de euro.Intrebati pacientii care au trecut pe la el ca va spun felul in care se comporta cu ei.Ar trebui acest gunoi sa ajunga in spatele gratiilor.Excrocule de Lucan tot se stie ce faceti si o sa va vina rindul.stai linistit.
Razvan14-10-2012, 15:35
Numai bolnav sa nu fii in Romania de azi! Toata lumea stie ca practica asta cu trimisul la "particulier" e o moda in cazul medicilor. Nu e normal sa fie platiti foarte prost, dar nici sa cada in cealalta extrema, incat sa nu mai vada nimic dincolo de bani.
Ce o fi in sufletele oamenilor astora de mai bine te lasa sa mori decat sa opereze fara spaga?
Ion Neculce13-10-2012, 22:19
@Anca

Te rog sa ma ierti daca mu m-am facut bine inteles…
La intrebarea ta: ‘' Cu ce schimba situatia daca un pacient e in stare f grava si e urgenta si altul cronic poate astepta, ce sa deducem de aici?!'' raspusul cred ca este evident…. E limpede ca daca un pacient e intr-o stare grava care-I ameninta viata, acel pacient trebuie internat de urgenta ca sa I se faca ceva- operatie, tratament cu medicamente , etc. Daca un pacient are o boala cronica, pe care o are de ani de zile si vine la o consultatite la spital, acesta pentru a fi operat, cred ca ar mai putea rabda 1 luna de zile, asa cum a rabdat mai multi ani. Aseasta repartizare a pacientilor in functie de starea lor actual se face probabil si din lipsa capacitatii spitalelor de a-I interna ape toti odata…
Eu cand am fost la consiultatie la spital acolo era vre-o 50 de personae. In spital nu cred ca sunt mai mult de 100 de locuri. Cum crezi ca ar putea sa interneze cate 50 persoane pe zip e 100 locuri? Sper ca ti-am raspuns la intrebare…

La afirmatia ta: ‘' La cat de ambiguu si evaziv esti, se vede clar ca incerci sa il aperi, dar nu prea stii sa o faci” nici nu stiu ce sa-ti raspund, ca sa nu te superi… Daca vroiam sa-l apar pe Lucan, probabil ca ma-s fi apucat sa injur pe fiecare care vorbeste de rau despre el.
Problema de fond nu tine neaparat de numele lui, pentru ca ca el sunt o gramada de medici din pacate, el probabil fiind printre campioni…

Eu nu am nimic impotriva remunerarii medicilor, mai ales stiind ce salarii au. Singurul lucru care ma deranjeaza e conditionarea actului medical. Daca un medic ma trateaza cum trebuie, se poarta frumos cu mine si eu la sfarsitul internarii vreau sa-l multumesc cu ceva, nu inteleg care-I problema…

Daca insa medicul imi da de inteles ca trebuie sa-l platesc ca sa fiu tratat si isi schimba atitudinea dup ace-I dai plicul…acesti medici ar trebui evitati si eventual reclamati.
In cloncluzie, daca nu va plac medici precum lucan, mergeti la altii… numai asa cred ca-l veti putea pedepsi, nu injurand pe forumuri!
Daca nu aveti incotro si el este ultima speranta …atunci cred ca n-avem incotro decat sa-I acceptam regulile jocului…
Desi nu cred ca o fi singurul cel mai destept si frumos din Romania sau nici macar din Cluj…
Anca13-10-2012, 19:38
Neculce, nu se intelege NIMIC din ce ai vrut sa spui, esti f confuz. In afar' de faptul ca asa cum zici, nu stii, nu te pricepi, nu esti medic. Cu ce schimba situatia daca un pacient e in stare f grava si e urgenta si altul cronic poate astepta, ce sa deducem de aici?! Zici ca ai motive sa il urasti dar pe de alta parte ne acuzi pe noi ca ei, medicii, au ajuns asa.
La cat de ambiguu si evaziv esti, se vede clar ca incerci sa il aperi, dar nu prea stii sa o faci.
ana13-10-2012, 19:36
De ce in alte tari nu pretind nici un ban stiti ce mi a spus medicul de care am fost operata cand am zis va multumesc mi a raspuns.NUMAI MI AM FACUT DATORIA,sa nu ziceti de salarii ca si preturile sunt la fel dar daca facem comparatie intre medicii de aici si cei din strainatate cei din Romania au averi fabuloase castigate nu din munca cinstita ,ACEASTA E DIFERENTA INTRE CEI DE AICI SI CEI DE ACOLO AICI TREBUIE SA DAI DE LA FEMEIA DE SERVICIU PANA LA CEL CE OPEREAZA IAR DACA TE DUCI LA CONTROL NU TE MAI RECUNOASTE.
Ion Neculce13-10-2012, 14:43
Este de bun simt sa intelegem ca nu toate bolile pot sa astepte...Unele operatii trebuie făcute de urgenta, asta in cazul in care starea pacientului e foarte grava sau dacă e o boala cronica, presupun ca se mai poate astepta.
Nu stiu, nu sunt medic si nu ma pricep...
As vrea sa precizez un lucru...eu nu incerc sa-l apar pe Lucan , din contra, am toate motivele mele sa il urasc chiar, dar eu incerc sa va fac sa va ganditi la ce-i face pe acesti medici sql ajunga asa si ce putem noi ca si societate sa facem ca sa le schimbăm comportamentul...
Dacă stim doar sa-l injuriam aici câteva zile pana articolul dispare de pe prima pagina, nu cred ca vom schimba mare lucru...
Dany13-10-2012, 12:27
Dl Ion Neculce, TIMPUL salveaza sau ucide! Nu intotdeauna ai si timpul necesar sa astepti o interventie.Poate fi fatala asteptarea. Nu ati gasit o solutie in privinta acestui Lucan. El considera clinica domeniul lui, e stapan pe tot ce misca acolo. Crede-ma stiu, a luat 3000 ron si a dus pacientul la clinica de stat, o incizie banala. Ti se pare corect? Profitorii de sanatate umana merita un glont.Asta e solutia! Si animalele sunt tratate mai bine,sunt mai umani veterinarii.Chiar daca nu ai bani, nu lasa animalul sa moara.Fac tot ce pot sa-l salveze neconditionat.
Ion Neculce12-10-2012, 22:43
In atentia lui: ali baba, iustina,M.Anton si alte personane mai putin ancorate in realitate,

Am vazut ca m-ati facut dobitoc, tampit, etc… Dar cum cred ca-i puteti numi pe cei care, desi stiu din auzite ce poama e lucan sau coman, asa va duceti la ei , avand grija sa si aveti ceva in buzunar in caz ca va cere? Eu zic ca asta este un comportament tipic unor ovine care se duc singure in gura lupului…
Si atunci… cine e mai dobitoc in situatia asta?

Pe de alta parte si presa asta a noastra de de bani, a avut grija sa le faca acestor doua "somitati” reclama la greu, ca sa poata sa-si justifice salariul.

De exemplu, de cate ori aparea lucan sau Coman la televizor anuntand vre-o premiera intergalactica, presa niciodata n-a mentionat si alti medici care lucreaza cu ei. In loc sa spuna : Prf Lucan a efectuat impreuna cu echipa sa un transplant de testicul de berbec la om…ar fi putut spune de exemplu: Prof Lucan impreuna cu echipa sa formata din: Cornel Burghelea, Lucan jr, Elec Florin, Moga Silviu, Flaviu Bologa, Liviu Constantin, Dan Enache, Marcel Mustea, Mihai Siciu, Alin Stanoi, Anamaria Chelemen, Iacob Gheorghita, Adrian Barbos,etc …..au efectuat primul transplant de testicol de taur la un barbat, ca sa aiba samanta pentru tot satul….:-)

Presa insa i-a transformat pe ceilalti in niste anonimi… Chiar e asa de greu sa mentioneze si numele lor? Sau v-a impus lucan sa vorbiti doar de el? Daca e asa, cine e ipocrit in situatia asta?

Un alt exemplu…Daca va duceti la clinica lui Lucan si va intreaba ce vreti sa faceti…va doare gura sa-I spuneti ceva de genul: D-le professor, stiti eu nu prea am posibilitatea financiara sa fiu pacientul Dvs., dar as vrea sa fiu operat de medicul X…stiu eu, Dan Enache de exeplu…sau Dr. Burghelea….
Nu cred ca lucan ar avea ceva despus la o asemnea rugaminte….Ce credeti ca va zice…lasa bai ca te operez eu pe gratis…:-)

In cel mai rau caz poate sa zica ok, te opereaza doctoral X dar vii la internare peste 1 luna…si care-I problema? Vii frumos peste o luna cand esti programat si-ti faci operatia pe gratis.
Dar daca noi toti vrem sa rezolvam totul astazi: analize, ecograf, tomografie, operatie… si de maine sa fim nou-nascuti… cred ca ar trbui sa platim pretul…nu-I asa?

Cum de in alte tari europene pacientii pot astepta luni de zile pentru o operatie si noi romanii nu putem? Pentru ca ne credem cei mai destepti, nu-I asa. Vreum totul astazi si daca se poate pe gratis.

Eu personal am fost pacientul lui lucan ceva ani in urma. M-am dus si eu cu gramada la lukmed unde m-a pus sa platesc pentru o piatra pe ureter de 4mm 500 de euro. Desi nu aveam acei bani, m-am imprumutat si am fcut operatia in aceeasi zi. Ulterior am aflat ca daca mai asteptam cateva zile puteam s-o dau singur afara… Dar ce sa fac…mi-au trebuit lasere si alte cacatturi….:-) Desi am platit acei bani,pe care putam sa nu-I platesc, sincer nu-mi pare rau…Asta mi-a dat o lectie de viata… Inainte de a merge undeva e bine sa te informezi, nu sa mergi la gramada cu toata lumea…

Majoritatea celor care asteapta in sala de asteptare de la institut inainte de a-I vedea lucan vorbesc intre ei si nu se poate sa nu afli dinnainte ce te asteapta….si totusi in loc sa pleci si sa te duci in alta parte, ramai sa te vada lucan sis a te intrebe unde vrei? La stat cu cutitul sau la privat cu laserul? …tu normal ca vei vrea cu laserul, ca dara nu vrei sa te taie…:-)

Sfatul meu…beti mai multe lichide si nu veti face pietre …ca daca veti face pietre veti avea nevoie de lucan…:-)
Cosmin12-10-2012, 20:13
Daca vreun membru al familiei mele ar pati ceva si unul ca el ar conditiona actul medical cu nu stiu ce sume nesimtite eu l-as impusca.I-as pune un pistol in burta,l-as privi in ochi si i-as spune de ce.Apoi un singur pac si as astepta sa moara privindu-l si aducandu-i aminte pana isi da duhul de ce.
ucenicul raposatului Bartolomeu !12-10-2012, 17:34
Lucane MARLANE ! pe lumea asta si sigur si pe lumea cealalta vei plati cu varf si indesat tot raul pe care l-ai facut oamenilor sau pentru ca puteai sa faci bine si ai facut rau sau nu ai facut nimic pana nu ai primit ""argintii "" ! Lucan o sa platesti tu , familia ta si tot neamul tau pana la al 7-lea neam , asa scrie ! stii de ce marlane ? pentru ca scrie in Sfanta Scriptura ( Biblia nu cred ca ai citit-o ! sau daca ai citit-o , nu ti-e frica de Dumnezeu ! "" A Mea este razbunarea , Eu voi rasplati - Iisus Christos "" Sa stii ateule sau satanistule ca exista Dumnezeu , si aude vede pe toti oamenii pe care i-ai umilit , ti-ai batut joc de ei , le-ai luat banii , le-ai vandut rinichii , etc. Ti-a dat Dumnezeu darul de a face bine oameni in meseria ta , dar tu iei bani pe darul lui Dumnezeu , tare cred ca o sa -ti fie blestemat tot neamul , Dumnezeu te vede ! O sa te loveasca unde te doare mai tare , in ce ai mai scump ( daca ai tu ceva drag pe lumea asta inafara de bani !) Nu uita marlane ! ""Nefericitul "" Daniel ti-a dat crucea patriarhala stii tu de ce ! ca-i MASON ca si tine ! Dar voi nu contati pe lumea asta si nici aurul vostru ! Doar sufletele celor curati inaintea lui Dumnezeu !
Daniela12-10-2012, 14:41
D-le DNA, in capitalism se declara veniturile in sistemul privat. Cei care activeaza in sistem privat nu intra la cel de stat. Ori, ceea ce este la noi este un amalgam de nerozie si hotie. Chiar este normal ce face acest medic? S-a scolarizat in sistemul de stat, ala comunist, acum nu lasa pe tineri sa invete, monopolizeaza tot si jecmaneste in stil barbar bietii pacienti.Nu este unic, dar parca este cel mai nesimtit.Cel putin la Cluj, nu cred sa fie depasit de vreun alt medic.
Coman12-10-2012, 14:30
Oare nu-l dor mainile sa tot numere. Nu are pic de remuscari. E un tip fara inima. Ma si mir ca poate fi medic si chirurg.

Asta ii opereaza pe oameni ca pe animale.
pt tovarasul DNA12-10-2012, 13:10
tovarasul DNA , confunzi capitalismul cu hotia . si morala o confunzi cu caracterul indoielnic - al tau si-al doctorului Lucan . si-al altora . nici inainte nu era comunism, nici asta nu e capitalism . securistii comunisti sunt capitalistii actuali. probabil si tu ingrosi randurile lor . hai noroc
DNA12-10-2012, 12:56
Oare exista atata invidie in alte tari ca la romani? Ma indoiesc. Numai aici mai poti sa faci un articol din faptul ca un om munceste si are profit din activitatile sale. Intr-o tara de tradatori , hoti si invidiosi probabil ca este o raritate sa vezi pe cineva muncind si facand milioane. Cu cat e mai mare suma cu atat simturile noastre comuniste iasa la suprafata. Bai sterpelitilor , e capitalism. Nu pentru asta ati fosti manati la revolutie ca vitele? Nu mai e comunism sa va poarte statul de grija si sa va stearga la c**. Si da, nu ai bani - mori. Asta ati vrut ...asta ati primit. Loazelor!
Ioan 12-10-2012, 12:34
O parte din avere o face vânzând la cetăţenii straini, care vin la transplant, rinichii "recoltaţi" de la românii săraci, care işi vând unul din rinichi; nu le plăteşte întreaga sumă, sau le- o plăteşte în rate sau cu întârziere .
Oare de ce unui bolnav din Cluj i-a scos rinichiul sănătos, în loc să i-l scoată pe cel care nu funcţiona şi i-a perforat vezica urinară ca să moară cât maI repede ?
Cred că pe Patriarhul Daniel l-o fi operat fără să-l taxeze de i-a oferit Crucea
Anna12-10-2012, 12:17
Domnul Marius aveti dreptate!O zi intreaga am stat dupa bunicul meu la Lukmed si seara la 9 a venit o "Ambulanta"dacia veche papuc:) in care am urcat 7 persoane,soferul,4 barbati "operati",batranul meu si eu.Eram nevoita sa ma duc cu ei ptr.ca in fata spitalului,bolnavii m-au ajutat sa-l scot pe bunicul din salvare,abia am putut face rost de un carucior sa-l duc sus in salon...nimeni dar nimeni din personalul spitalului nu astepta bolnavii de la Lukmed,Clinica Privata unde inca in acel an nu aveau la dispozitie nici Ambulante ptr.transportul pacientilor operati...RUSINE!!!
Anna12-10-2012, 12:08
...am uitat sa va spun ca pe foaia de iesire a bunicului meu a fost trecut ca au schimbat sonda,dar mie mi-au zis ca nuuu doamna nu ne mai atingem de sonda ca poate nu reusim sa-l mai punem la loc...asa l-am luat acasa,plin de sange...si minune ca un alt medic,a schimbat sonda de 2 ori! Asa ca bunicul meu a mai trait 7 luni!!!Daca lasam asa cum l-au externat de la Urologie,iar intre timp a fost trimis si la Lukmed,atunci batranul murea mult mai repede...caci nu degeaba mi-au zis sa-l duc acasa sa nu cumva sa moara in spital...deci si dupa parerea mea...este un porc!!!
Marius12-10-2012, 12:00
Lucanu te internează la Clinica de stat, operaţiile ţi le face la clinica lui privată unde te ţine o zi-max. două, apoi te trimite din nou în jegul de la spitalul cu paturi de fier. După ce te tunde de bani.
Marius12-10-2012, 11:58
Lucan ăsta e un porc de om. Dacă nu ai bani mori. Te trimite la ceruri fără să facă o grimasă, parcă el însuşi ar fi Dumnezeu. O aroganţă şi un sadism ce are omul ăsta de nu se poate descrie în cuvinte. Locul lui ar fi în aceeaşi celulă cu Năstase.
ana12-10-2012, 11:28
Eh, pana la urma tot se afla ceea ce stie toata lumea: cat costa un transplant si care-i suma pt care se da chitanta... Acum ce sa zic, eu zic ca omu'-i bun, are merite si trebuia sa castige bani multi! De asemenea mai spun ca pentru a putea cumpara carti si avea toate conditiile sa se pregateasca la acest nivel avea nevoie de bani. Si nivelul la care munceste si traieste este unul peste medie. Asta e adevarul. Problema e cadrul moral si legal in care acest domn se invarte. Si e problema comunitatii, respectiv a statului sa identifice si sa sustina aceste somitati, pentru ca altfel iau drumul spre alte tari unde li se creeaza conditii sa invete, sa munceasca, sa aiba bani, sa aiba Porsche, tot...
Anna12-10-2012, 11:13
Da!Aveti dreptate, asa sa pateasca si el sa fie nevoit sa ramane in tara si atunci colegii lui sa-i spuna:Ce vrei mai Lucan?Du-te acasa omule si mori ca doar esti batran!!!...Si mai scoate si caruciorul de sub el sa stea pana diseara pe holul spitalului ca doar nu au ambulanta sa-l trimite acasa...sau sa sune la Smurd ,daca are cunostinta sa vina dupa el si sa-l duca din spital...Eu scriu din experienta pt. ca din pacate asa am patit.
Dany12-10-2012, 11:04
@ M.Anton, asa este, ai dreptate!!! Bata-l D-zeu pe acest nemernic de Lucan, chiar mare nesimtire poate avea, de ce nu au dreptul tinerii din clinica sa opereze, sa invete ca in spitalul statului muncesc,monopolizeaza tot avarul Lucan.Sa dea Domnul sa trebuiasca operat de rezidentii lui. Dar fuge la Viena, unde a mai fost pt o nimica toata.Jigodia penala! La puscarie cu astia care sug bani din boala omului!
ali baba12-10-2012, 10:56
"Bade" Ion Neculce, ca Ioan Neculce nu poti fi, esti un mare DOBITOC...n-ai inteles nimic di ceea ce spun oamenii...mai scolarizeaza-te...sau, poate, ii tii lumanarea acestui "domn doftor"...una-i meseria si alta-i "caineosenia"...banul sa curga...ca de rest se ocupa Dzeu...si popa, adica preotul...\o/
M. Anton12-10-2012, 10:52
Mai Neculce, mergem la el pentru ca s-a pus stapan pe un metru de drum si noi suntem obligati sa trecem pe acolo. Nu pe la el trecem, ci pe la urologie. De acolo suntem "indrumati" la clinicie private ale vechililor care se comporta pe banul public ca pe mosia lor. La fel face si celalalt mare boier, Coman. Toti ceilalti sunt argatii lor, orice ai face trebuie sa dai taxa de protectie. Si urologia nu e singurul domeniu in situatia asta. Singura solutie e separarea medicinei de stat de medicina privata.
iustina12-10-2012, 10:51
D-le Ion Neculce, sunteti exemplu clar ca noi romanii suntem niste tampiti si ne meritam soarta! Daca dvs vi se pare normal ceea ce se intampla, pe banii nostri, in institutiile medicale din Romania, va felicit! Sunteti cretin cu totul! Sper sa nu aveti norocul sa ajungeti pe holurile spitalului de urologie si sa-l asteptati pe "profu" sa vina sa va intrebe unde lucrati si cat castigati.
lucia12-10-2012, 10:44
macar le-a declarat; altii nu fac nici asta
Anna12-10-2012, 10:44
HAhahah LUKMED???Acolo te taxeaza de te ia dracul.Pt.bunicul am platit acum 4 ani...o gramada de bani desi stiau ca nu rezista la operatie,deoarece peste 2 zile l-au externat din spital:SANGERAND si mi-au zis sa-l iau acasa ca doar nu e bine sa moara in spital...si pe langa asta,la asa zise infirmiere am dat in fiecare zi cate 30!!!...iar pe batranul l-am dus acasa plin de c****...scuzati dar asta e adevarul.Eu nu zic ca nu sunt medici buni in Romania dar ce se intampla in spitale...vai de capul nostru...rusine...dar asta-i Romania.
Ion Neculce12-10-2012, 9:38
Mai repet inca odata, in cazul in care incepeti sa enumerati pe aici toate practicile lui lukan pe care unii dintre voi le-ati patin personal sau altii le-ati auzit la a 5-a strigare, care intre timp s-a distorsionat total poate...

Nu va place de el....mergeti la altii! Nu stiu exact cati urologi sunt in cluj, dar cred ca sunt mai multi de vre-o 20 daca nu ma insel.....

Sau sunt o gramada de alti urologi celebri la bucuresti, tg. mures, oradea, etc....

Noi clujenii ne-am obisnuit sa avem totul la c** si ne place sa ne laudam cu medicina clujeana, dar ar trbui sa va ganditi ca poate noi clujenii l-am incurajat sa devina asa....

Ca din cate am inteles din emisiune el cand avenit in cluj dormea pe coridoarele clinicii...

Daca el intre timp a devenit din om bun monstrul de care va plangeti, poate ca ar trebui sa ne gandim daca nu e si vina noastra ca l-am tolerat si l-am lasat sa devina asa...
zzz12-10-2012, 9:26
dragilor, dar credeti ca ramane la un asa inalt nivel profesional stand acasa si uitandu-se la Happy Hour? Un doctor trebuie sa investeasca enorm in el ca sa presteze operatii de calitate. Nu e vina lui ca sistemul sanitar e in canal, deci nu urlati la el. Nevasta-mea e medic rezident in anul 5 si vine acasa cu un sfert din salariul meu, dar raspunderea este tripla. Este corect?
@Ion Neculce12-10-2012, 9:12
@Ion Neculce problema domnule Neculce e ca acest individ e sef de sectie. Am auzit ca ar fi si alte tinere talente insa acestea nu sunt lasate sa opereze fara ca seful de sectie sa vada ce se intampla, iar uneori acesta intervine si pur si simplu ia cu forta pacientul si il duce in clinica dansului.
Asa ca,,,unde sa mergi in alta parte cand domnul Lucan stapaneste totul?

Am mai auzit ca isi permit si sa fac urmatorul lucru:
Sa dea consultatie la clinica de stat(platit din banii mei), sa duca pacientul si sa il opereze oficial in clinica lui(platit de pacient), insa neoficial in clinica de stat(platiti din banii mei), Aici deja nu mai e cinstit.

Am toata admiratia pt capacitatile lui profesionale, insa cred ca e de preferat sa eviti un om caare nu se uita la tine fara bani. Evident daca nu iti permiti.

In schimb poate ca persoanele care isi permit interventiile la acest domn Lucan, in cunostinta de cauza de aceste probleme, poate ca nu ar trebui sa se langa atat. De multe ori stiu dinainte cum sta treaba si accepta. In acest caz ar trebui sa nu le auzim cum se plang. Totusi, se pare ca daca ii dai bani omului, de multe ori face treaba buna
Nora12-10-2012, 5:30
Acum 3 ani am cunoscut o d-na care era bunica unui copil de 5 ani internat la d-l Lucan dar care era pe ”lista de asteptare” deoarece inca nu reusisera sa faca rost de suma solicitata de acesta pentru operatie. Retin ca era vorba de o familie de preot, tineri, la inceput de drum, din judetul Sibiu. Atunci nu mi-a venit sa cred de practicile d-lui doctor, dar acum nu ma mai mira nimic...Sper sa se faca lumina si dreptate in acest caz. Una e recunostinta oamenilor si alta e conditionarea.
Ion Neculce12-10-2012, 2:24
Pentru cei care mancati kkat ca indivizi ca lukan fac miliarde de dolari de pe spinarea voastra...nu-l mai cautati! De ca va duceti la el, daca spuneti ca sunt alti chirutgi extraordinari cu inima de inger... care nu-ti cer bani, ba chiar iti mai dau si bani sa iei acasa...:-)

Daca tot va duceti la indivizi ca el pentru ca sperati sa va faca bine, eu cred ca ar fi corect sa platiti pretul....

Daca vreti pe gratis....mergeti fratilor in alta parte, ca e plina romania de medici, cine va pune sa mergeti la el?

Dar daca toti mergeti si-i dati bani, macar nu va mai plangeti la altii....Ca daca nu aveati banii adusi de acasa pregatiti sa ii dati, nu v-ati mai fi dus acolo, nu-i asa?

Eu nu cred ca lucan e chiar asa de fraier sa ia bani inainte la cate scandaluri a avut pana acum...

Dar daca ia...inseamna ca nu gandeshte cu capul...Ca daca merge pacientul bine si se recupereaza bine dupa operatie, poti sa-i iei banii fara probleme... Dar daca iei banii inainte si dupa aia o mierleste...ce-i mai zici la apartinatori dupa aia..?..si mort si cu banii luati?
Doru12-10-2012, 0:32
La el daca nu ai bani nu te operezi, iar cazurile grave si cele importante sunt ale lui ca sef de sectie....au fost uni care au plecat la bucuresti pt ca la Cluj taxa era prea mare. Asta e fata ascunsa pe care multi dintre voi o stiti. Intradevar e un profesionist cu nu mai gasesti in tara insa daca nu ai sute de euro poti fi linisitit ca nu se gasesc locuri in spital si se amana operatia pana te saturi si scoate familia bani. Sau daca vrei esti indrumat la clinica privata unde vei primi contracost atentie. Prin urmare vai si amar sa ajungi la mana lui, ca a uitat de mult juramantul depus.
lol11-10-2012, 23:40
Sa inteleg ca daca avea venit de 500 RON pe luna totul era ok ? :)