Social

Un clujean și-a cumpărat o pizza și a plătit cu ”Bitcoin”

  



 

Un clujean și-a cumpărat o pizza, plătind cu o criptomoneda.

 

Tocmai am cumparat o pizza mare cu Bitcoin (defapt DASH) de la Pizzeria Giuseppe. Mi-au zis ca sunt primul, hurray!. Dar amintindu-mi de pizza de 10000 de bitcoin cred ca o sa-mi para rau peste cativa ani. #first #cryptopizza”, a relatat Andrei Palatkas.

 

Eu am plătit la valoarea de $1,064.18 a unui DASH și pizza m-a costat 0,0086758 DASH. Cred ca sunt primul Clujean care a cumparat pizza cu cryptomonede”, a mai spus Andrei Palatkas.

 

Pe piață, în afară de Bitcoin mai sunt și alte criptomonede. Dash este una dintre ele, având acum o valoare de 1086 dolari.

 

Andrei a pomenit în postarea lui de cei 10.000 de bitocoini, făcând referire la o întâmplare din SUA, de acum câțiva ani, când un jucător pe piața de criptomonede a plătit atât pentru două pizza. Atunci, 10.000 de bitcoini valorau 40 de dolari, dar acum valoarea a urcat la peste 140 de milioane de dolari

 

 

 

Andrei realizează și o emisiune online în care își împărtășește experiența din lumea cryptomonedelor.



coral1_1_1.jpg
10-1-2018, 14:36
72 vizualizări
22 comentarii
Hank Rearden13-1-2018, 11:54
Urmeaza sa apara articole pe stiridecluj cum ca "ethereumul are un pret prea mare si nu ni-l permitem" si o sa se faca asociatii care sa ceara scaderea preturilor la bitcoin si alte monezi, sa-si poata cumpara si aia care strigau ani de zile ca-i bula si schema ponzi si schema piramidala si mai stiu eu ce.
@ Bit11-1-2018, 19:11
si daca bitcoinul scade ce incaseaza pizzeria ?
quick maths12-1-2018, 17:13
mai putin
Bit11-1-2018, 14:16
O, da asta-i fix pix. Eu am luat o pizza si am platit tot in bitcoin, da pe caiet... Asa, pana la salariu, pizzeria o sa incaseze mai mult daca bitcoinul creste. Cum ar zice politistul Soric, win-win situeisan!

Si am mai auzit ca vizionarul Liviu Neag acest Steve Jobs al transportului local va implementa plata cu bitcoin la automatele ratucului. Boacterii vor fi ridicati la rang de mineri si marmota va continua sa inveleasca...
Dorel11-1-2018, 13:58
Habar nu aveti despre domeniul acesta.....va rog citiți mult mult mult si apoi vb....semnat dorel...mineru
Isus Frumos11-1-2018, 10:44
Nu mai cumpara el nimic, i-am comandat asasinatul pe dipweb pe 2 pizze. fara toping
Moartea11-1-2018, 9:39
EXTRAORDINA, Andrei Palatkas SENZATIONAL, FENOMENAL, CAP DE SERIE.... asta-i stire ma putzangiilor? Lua-vas pe toti care publicati de pe facebook
Andrei Pop10-1-2018, 19:43
In 2 ani pretul bitcoin-ului se va plasa sub 100$ :)
Dolaru10-1-2018, 23:32
Defapt in max 2 ani dupa ce jmekerii ce l-au facut isi scot banii fraierilor din valoarea aceasta fictiva acestei monede fictive o sa si dispara, asta e defapt noul tip de caritas, pe bursa pe net...nu uitati ca ban la ban trage si datorie la datorie!!!
dan10-1-2018, 19:22
:)))))))) asta e stire sau ce e?:)
Mihai10-1-2018, 20:34
E stire. Inca o dovada ca Clujul e cluster IT. Au uitat sa spuna ca e primul din Romania si din Europa care si a luat o pizza mare platind asa. :)))
Paul10-1-2018, 18:55
D-ul Andrei e bistritean, nu clujean.....eronat titlul articolului, "in clujean"
WOW10-1-2018, 18:34
Wowbiz ! isi mananca el pizza cea Mare sub lumina flashurilor mass-media !
nelson mondialu10-1-2018, 18:27
Lista Neagra : Pizza Mare, daa? Se audeheee?

Culdusilor.
mica10-1-2018, 18:25
asa treaba trista mai rar am vazut
Guran Moise 10-1-2018, 18:12
TARE!! Sfatul de biznis: Pentru romani e super, e mult si asta! Bagati -va si voi repede pe BITCOIN,lume,decartati -va banii si cumparati -va repede BITCOAINE ca uite ce departe o ajuns asta. Minca piza!
..10-1-2018, 16:46
uitati-l cum isi mananca feliuta de delicioasa pizza cumparata cu bitcoin vai ne lasa gura apa..
.10-1-2018, 16:37
Oare la alea de pe Calea Turzii se poate plati in Bitcoin dupa finalizare ?
nicu10-1-2018, 18:42
Haterule iti curge bala dupa pizza aia ce ai mai vrea si tu sa o ai .......
in11-1-2018, 11:42
dickcoin
georgian10-1-2018, 16:18
Vai, esti un erou! Unde vrei sa-ti amplasam statuia? Am gasit sculptor care accepta ZRX!!!
"Tocmai am cumparat o pizza mare"10-1-2018, 18:19
S-A AJUNS OMU... SI-A PERMIS O PIZZA ...MARE!, ALOOO !, NU DE-AIA MICA, ATENTIE, VA DATI SEAMA ?