Social

Radu Preda, despre ruperea Mitropoliei Clujului: "In biserica se platesc polite si razbunari". Ce spune despre episcopii "tradatori"

  
  




Teologul Radu Preda crede ca decizia Sfantului Sinod, prin care Mitropolia Clujului a fost rupta in mod barbar de catre interesele oculte ale ierarhilor, este una rusinoasa.

"Este o decizie rusinoasa. Din pacate duhul politicianist a intrat in biserica. Asta inseamna ca ne platim polite, ne razbunam, facem partide, trecem de la unii la altii, ne razbunam. Ceea ce in politica joaca un rol impropriu electoratul, in politica bisericeasca joaca laicatul", a spus Radu Preda.

Tonul abordat de teologul Radu Preda arata clar ca tensiunea dintre ierarhii ortodocsi este una extrem de mare. "Avem de-a face cu o manifestare trista a unor frustrari si complexe strict personale a unora dintre episcopi, o manifestare care nu aduce decat deservicii bisericii. Ne aflam intr-un absurd razboi ortodox-ortodox. Problema care ne doare pe noi este ca IPS Bartolomeu chiar daca a facut mitropolia la nervi a avut o intentie istorica. A vrut sa echilibreze centrul de la Sibiu cu un centru real mitropolitan, in inima Transilvaniei, adica la Cluj. Noi, practic cu decizia infiintarii mitropoliei de la Cluj luam in posesie teritoriul Transilvaniei, adica ceea ce s-a stabilit in 1918", a precizat Radu Preda.

Radu Preda i-a catalogat pe cei doi ierarhi care au fost langa Bartolomeu Anania, iar acum s-au intors impotriva noului mitropolit de la Cluj, IPS Andrei, ca fiind "nerecunoscatori" si cu "probleme personale".

IPS Irineu si PS Sofronie de la Alba au decis sa se rupa de Mitropolia de la Cluj si sa treaca in subordinea mitropoliei de la Sibiu. Ambii au fost episcopi dragi lui IPS Bartolomeu Anania.

Teologul Preda mai spune despre IPS Andrei, Mitropolitul Clujului, ca a incercat sa salveze situatia in interiorul Sinodului. "Este un om al pacii. A actionat bisericeste si nu a vrut sa se puna impotriva presedintelui Sinodului, care este Patriarhul Daniel. In timp ce IPS Andrei a actionat bisericeste,toti ceilalti au actionat impotriva", a mai afirmat Radu Preda.

 

Citeste si...

Radu Preda, despre IPS Irineu si PS Sofronie: L-au tradat pe Bartolomeu

coral1_1_1.jpg
17-2-2012, 18:46
19 vizualizări
9 comentarii
ioan24-4-2012, 20:33
fratilor in primul rand mitropolia inseamna un centru administrativ economic politic si teritorialCeea ce IPS Bartolomeu a facut nu a fost un joc de orgolii ci o constiinta de arhistrateg roman era vorba de un centru cultural cu tot ce ii trebuie din pacate InaltPreasfintia Sa a plecat si si-a Luat intregul Ardeal cu sine la cer.Este jignitor ceea ce s-antamplat si ar trebui sa mai stie Ierarhii Bor ca intre ambitiile personale mai exista si oameni care vad.Oricum constiinta noastra Ardeleneasca l-a canonizat pe Inaltul Bartolomeu pentru verticalitate si corectitudine si mai ales ca era un ROMAN dupa care am fi mers si in foc.Putini ierarhi isi mai iubesc cu adevarat poporul.....si aceasta provoaca multa durere pentru ca in invatatura lor mai credeem dar in calitatea lor de Romani nu .....ne e dor de normalitate ne e dor de Romania ne e dor de Bortolomeu ierarhul nostru (Patriarhul Ardealului)
niculae18-2-2012, 17:03
Haideti fratilor lasati-o moarta, ce mare scofala, cu ce ma ajuta pe mine sau pe altul faptul ca Mitropolia de la Cluj are in plus sau minus cateva judete? Cine vrea sa se roage o poate face tot asa, morti vor fi tot asa inmormantati, botezul ramane neschimbat, nu ne afecteaza cu nimic. Dar politic, ei ...aici e buba. Se incerca din rasputeri sa se demonstreze clujenilor ca PDL-ul este devina pt. asta, ca Boc si Base au manipulat sau au fost slabi, la fel ca si PDL Cluj care nu s-a impus, si implicat, ca UDMR sub umbrela PDL sau viceversa distrug biserica Cluj, etc etc. si ca daca erau alti la "carma" Clujul devenea Vaticanul ortodoxiei, bla, bla...
alex 18-2-2012, 11:49
Acum cativa ani nu v-ati revoltat cand doi ne multumiti au rupt Ardealul in doua,desi Ardealul e unul.Si-au batut joc de ceea ce a facut Andrei Saguna.A crezut IPS Bartolomeu ca va trai cat ii lumea?? Uite ca Dumnezeu randuieste dreptatea incet, treptat,chiar daca uneori nu ne convine. Corect ar fi revenirea la MITROPOLIA ARDEALULUI ,CRISANEI SI MARAMURESULUI.E nevoie de UNITATE in Ardeal nu dezbinare!
Calin Marga18-2-2012, 11:14
Cu oameni din astia nu poti sa ai pretentia sa apere ei credinciosii, comunitatea de oameni din... Se vand ca iudele pe Iisus, fara sa le pese de sufletele oamenilor ramasi fara mijloc de trai, care mor de frig nebagati in seama, in foamete si umilinta suprema in fata Creatorului, cei care nu isi mai pot ingriji semenii. E mare pacat, sufletele lor sunt in mare primejdie, sunt toti vanduti celui necurat, in straiele lor scumpe, baga cotul in borcanul puterii putrede, vandute fmiului si fed-ului american si sluga in fata bancii mondiale si a intereselor austro-ungare paneuropeene. Isi cladesc temple golite de continutul adevaratului Duh Ceresc, sunt corupti si slabi in fata Turmei Sfinte a Lui Dumnezeu, cei napastuiti, cei fara glas si sanse. Nu templele sterile bagate intre blocuri cenusii, reci si triste, sau acesti noi farisei sunt salvarea sufletelor noastre, dragi oameni buni... ei nu ne mai apara in fata intunericului, a cruzimii focului si sabiei prin care ne trece puterea intunecata care s-a pogorat pe aceste meleaguri.
Unde este Iubirea lui Dumnezeu pentru oameni cand ne umilim si ne vindem singuri corporatiei satanice care _intotdeauna_ vor veni aci sa ne inrobeasca, asa cum au facut-o de mii de ani.
Bestia nu isi schimba naravul, doar infatisarea, discursul, mijloacele: scopul e intotdeauna acelasi: INROBIREA OMULUI LIBER si CONDAMNAREA SUFLETULUI!

IUBITI-VA, NEBUNILOR! NU VEDETI INTUNERICUL DINTRE NOI, SUNTETI ORBI!??!
vile18-2-2012, 11:13
sunt vanduti celui necurat!

http://www.dcnews.ro/2012/02/cele-7-milioane-de-euro-ale-lui-ontanu-scot-patriarhia-din-piata-universitatii/

si pentru bani au vandut Turma Lui Dumnezeu.
adevarul18-2-2012, 10:04
Cand a fost rupta prima data mitropolia din cauza orgoliilor personale de ce ati tacut? Cine e preda asta de tot face pe inteligentul si nu ii iese?
rol18-2-2012, 0:41
Gelu!!!cheamai la :sfintire,botez,cununie etc si asa o sa stie ce au de facut,dar nu-i intreba de Biblie ca nu stiu.Hristos si-a inceput lucrarea la varsta de 30 de ani ,in trei ani si-a terminat lucrarea ,normal ca nu se dau toate detaliile in biblie,dar sunt destule istorii credibile ,care pot raspunde la intrebarile tale.Si in biblie e destul pt un credincios cat e scris,nu trebuie mai mult,in vechime erau mai slab informati ,si credinta tot era.
drasius17-2-2012, 23:30
@ Gelu // Ce nu are relevanta nu isi avea locul in Biblie. Biblia nu este doar istorie, este si porunca lui Dumnezeu. Daca tu ai indoieli, sfintii nu au avut, de aceea Dumnezeu a facut minuni prin ei, in viata si dupa moarte. // Preotii umbla dupa bani pentru ca Statul mason a confiscat averile Bisericii, averi care erau lasate de stramosii nostri nu de Stat. Daca Statul nu confisca, nici nu trebuia sa dea salarii preotilor. Oricum, salariile acestora sunt mici fata de pregatirea lor si de rolul lor duhovnicesc.
Gelu17-2-2012, 19:50
Decat sa umble dupa bani ,rog pe marii preoti sa ne spuna de ce in biblie nu se spune nimic de activitatea lui Isus de la exilul in Egipt pana la 12 ani si despre perioada 12 ani - 33 ani ??????? am unele indoieli