Social

Demolare a la Cluj! Cad bucăți din clădire pe carosabil. Haos în urbanismul clujean - FOTO

  



 

Demolarea unei clădiri pe strada Scorțarilor din Cluj-Napoca demonstrează încă o dat haosul din urbanism. Primăria Cluj-Napoca ar trebui să intervină urgent la astfel de cazuri.

 

”Mare atenție pe Scorţarilor! Cad bucăți din clădire și ajung pe carosabil. Se demolează clădirea. Nu a supravegheat nimeni din stradă lucrarea. O bucată mare a căzut pe gard, gardul s-a dărâmat/sfărâmat pe trotuar și bucățile au ajuns în stradă. Autoturismul (Logan Roșu) a evitat la limită impactul. În poză nu mai apar bucățile de pe carosabil, ele fiind îndepărtate/adunate în grabă de către muncitori”, a explicat un clujean.

 

Primăria Cluj-Napoca a emis autorizația de demolare, dar se pare că fiecare face ce vrea sau este ”cointeresat” să nu vadă. 

 

Suspiciunile de corupție la nivelul Serviciului de Urbanism din cadrul Primăriei Cluj-Napoca sunt tot mai mari, având în vedere modul în care se aprobă lucările din municipiu. 

 

Foto: Utilizator Info Trafic jud. Cluj

coral1_1_1.jpg
10-4-2018, 13:02
10999 vizualizări
25 comentarii
Boc isi bate joc11-4-2018, 12:47
Terminati cu porcariile. Primaria e condusa de un primar competent, care are in subordine numai oameni competenbti. Daca ei nu au luat masuri ptr garduri si plasa de protectie, inseamna ca nu era nevoie. Loganul e de vina fiindca a circulat pe acolo. Cum puteti compara niste oameni super competenti din primarie cu un sofer de Logan?
Voi credeti ca Pulitia Locala n-a trecut pe acolo cand a inceput santierul? Daca era ceva in neregula, daca trebuiau plase de protectie si nu erau amplasate, ar fi amendat constructorul. Din moment ce nu l-au amendat, e clar ca nu era nevoie de astfel de masuri de protectie.

P.S. Normal ca-s ironic.
Liviu alexa11-4-2018, 11:17
boc ativrut , boc aveti
@Liviu alexa11-4-2018, 13:07
_|__
Napoca11-4-2018, 10:57
Datorita lui Boc si a gastii lui Clujul v-a ajunge un GHETTO ca Florestiul !
...10-4-2018, 23:33
Ce s-ar face Stiri de cluj fara facebook.... Ar avea o stire odata pe luna. Dati like paginii " Info Trafic jud. Cluj" pe facebook si aflati stirile cu mult inainte sa le puna astia pe site.
,,,,11-4-2018, 6:29
Dar fara comentaci idioti ca tine, care sa ne aminteasca mereu si mereu ca omul provine din moima, ce ne-am face?
////11-4-2018, 13:06
ne-am plictisi citind comentarii proaste ca ale tale. Esti neam cu ponta... copy -paste
Deac10-4-2018, 22:55
Pai nu dati bani la baietii primarului, dar aveti reclamatii de facut.
Politistii din ce sa traiasca, tu-va-n...
Deac10-4-2018, 22:54
Pai nu dati bani la baietii primarului, dar aveti reclamatii de facut.
Politistii din ce sa traiasca, tu-va-n...
Robert10-4-2018, 20:26
Pfooooiiiiiii.. N-am stiut sa dau o tura pe acolo. Numai bine poate faceam cu aripa aia dreapta fata ruginita si mi-o reparam.
Calin10-4-2018, 15:31
MERGI SA OBTII AUTORIZATIE PENTRU O MANSARDA SI STAI 5 ANI.

ALTII 5-10 ETAJE IN 6 LUNI .

VEZI LUCRARILE RECENT DEMARATE Oasului 57-59 ( auzi acolo proiect cu 2 etaje + 3 retrase ) adica 5 etaje zona 100 % case.( retragere inseamana 15 cm)

Studiu insorire/ umbrire constructie noua pe hotar comun: cand si cine o face?

Asteptam sa se gate primele 2 etaje dupa aceea demaram aceste verificari !!!!


STRADA GARII :--- CONSTRUCTIE CU BALCON DIRECT PESTE TROTUAR.

alin10-4-2018, 15:38
Pe strada Cometei exista aceasta situatie adica DEMOLAREA UNEI CLADIRI CU 3 NIVELE DIN CAUZA UMBRIRE CONSTRUCTIE .

PRIMARIA A EMIS AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE.

DAR PE BAZE NELEGALE !!!!!
calin10-4-2018, 15:40
DEGEABA AI AUTORIZATIE DACA NU ARE BAZE LEGALE.

TREBUIE FACUTE STUDIU INSORIRE . MAJORITATEA AUTORIZATIILOR INALTE PICA.
joker11-4-2018, 9:12
Strada Scortarilor, langa blocul DARIAN la fel ...BALCONUL PE TROTUAR.Poate face vestitul Boc niste notite cu remarcile de aici si ne raspunde la emisiunile la care participa unde numai se lauda si plange ca guvernul ne-a luat 30 mil.
joly11-4-2018, 9:19
Acolo are intrebari dedicate, vine cu raspunsul scris pe hartie, iar cei care suna is lipitorii de afise. Incerca sa suni sa vezi daca iti raspunde cineva.
Caz inchis10-4-2018, 15:29
Dorel de pe excavator e vinovat.
?10-4-2018, 15:28
Doar haos in Cluj. Credeti ca intereseaza pe cineva? Doar aparent. Banii dragilor. Prt bani f### si pe masa.
Mlastina coruptiei si incompetentei10-4-2018, 15:22
Am patit si eu o chestie de genul asta. Niste vecini au daramat un imobil, fara a lua masuri de siguranta. Am sunat la politia locala, au venit, si surpriza, au spus ca exista autorizatie, apoi au plecat. Muncitorii au continuat cu daramarea imobilului, iar bucatile de mortar si caramida care zburau in jur, avariau masini si loveau oameni. Am sunat din nou la politia locala, au venit iar, au spus ca exista autorizatie, si au plecat din nou. Degeaba le-am atras atentia ca autorizatia e emisa pentru contruire/demolare in conditii de siguranta, fara a produce daune celor din jur, fiindca politia locala aa spus ca atata timp cat exista autorizatie, nu conteaza integritatea bunurilor si a cetatenilor. vecinii au continuat cu demolarea, spargand un parbriz cu niste bucati de caramida care zburau la peste 10 metri. Din nou am chemat politia locala, si din nou mi-au spus ca exista autorizatie. Se pare ca autorizatia da dreptul sa faca ce vor, fara plase de protectie si alte masuri. Au zis ca plasele de protectie impotriva prafului si a bucatilor care zboara in nurma demolarii, sunt numai in filme, si ca in viata reala o demolare e altfel.
Alex10-4-2018, 15:06
Lasati-i in pace, se grabesc sa termine parcul si sa planteze pomii pana nu trece vara. Nu e ca si cum ar ridica ditamai blocurile de locuinte sau birouri sa mai apara o mie de masini in zona. Ca nu e aglomeratie in oras si locuri de parcare sunt, slava domnului...
vali10-4-2018, 13:51
Acolo mai multe nereguli :
imprejmuire zona
panouri avertizare
furtun cu apa si stropit , in zona exista bloc de locuinte si praful intra pana la etajul 4
la lucrari la fatada om in drum cu paleta rosu/verde, inchiderea circulatiei daca este cazul
Dar inspectorii stau la cafele si mint cu ce au facut ei de Pasti .
Acolo e rost de amenzi babane ! dar ei tot stau si beau cafea ...Daca moare cineva in mijlocul drumului poate catadixesc si ei sa se miste , nu de alta dar apar la tv si vor fi mandri nevoie mare .
S-a schimbat legislatia in Cluj10-4-2018, 15:25
Primaria a decis ca la demolarea unui imobil nu trebuie luate masuri de siguranta. In cazul in care se proiduce o tragedie, constructorul poate fi dat in judecata. Inca mai am hartia cu raspunsul primariei. Nu mi-a venit sa cred, si am chemat politia nationala. Mi-au spus acelasi lucru.
Adela.10-4-2018, 19:50
Lipsesc pupincuriștii MOCULUI pentru a ne acuza de " Răutăcisme " .
@Adela.10-4-2018, 23:35
ei lipsesc ... dar tu.... carpo? ai venit?
@@11-4-2018, 5:56
Mocane, nu lipsiti, sunteti ca si fecala pe chiloti, nu mai scapam de voi nici la Nufarul, trogloditi imputriti si lingai de levigat, mizerii jegoase.
Adela.11-4-2018, 9:19
@ Hopa ,hopa cam tirziu iePulașule ...