Social

Cluj: Cum supraviețuiesc ”deținuții” intubați de la Chirurgie II. Totul e înghesuit în 30 de metri pătrați - VIDEO

  



 

Secția de ATI de la Chirurgie II din Cluj-Napoca este mai înghesuită decât o celulă din penitenciar, dar tot ce fac guvernanții este să vorbească despre condițiile precare din pușcării.

 

S-a discutat despre condițiile în care stau deținuții, dar aici pe o suprafață de nici 30 de mp sunt 9 paturi. Vorbim despre o secție ATI care deservește o secție cu 90 de paturi

 

Aici sunt 9 pacienți cu cinci ventilatoare. Această aparatură nu monitorizează tensiunea arterială în permanență, deci nu s-au adus cele mai noi aparate. Tensiunea se ia numai la 3 minute. Situația este incredibilă. Acum managerul Spitalului Județean pregătește un sistem de UPU la Chirurgie II, în condițiile în care în spatele meu stau pe paturi, intubați, pacienți pe o suprafață foarte mică. 

 

Vă arăt cum stau ”deținuții” din spitale, oameni care nu se pot deplasa și nu pot cere eliberarea ca deținuții din penitenciare

 

Este o secție din România care deservește 80 de paturi, Clujul de cinci stele, Clujul condus de un grup, Ioan Rus - Ștefan Florian - Alexandru Irimie - Băciuț”, a explicat deputatul Emanuel Ungureanu. 

 

Suntem pe secția unde a fost numit șef Marius Fodor de grupul pe care l-am menționat, pe un concurs făcut după ce secția a fost făcută din secția clinică în secție neclinică. Acest concurs a fost făcut în condiții despre care vom mai vorbi după un proces. Imaginați-vă că fostul director medical a fost președintele comisiei de examen, medic endocrinolog fiind, și nu s-a prezentat la concurs și totuși l-a notat pe domnul Fodor cu nota 10. Din acest sistem corupt ies acești monștri”, a mai adăugat parlamentarul, într-o trasmisiune LIVE

 

Compartimentul ATI de la Chirurgie 2 Cluj-Napoca are 9 paturi, 5 ventilatoare și aparatură, totul înghesuit în 30 de mp.

 

Sef de secție numit politic după un examen aranjat de o clică. Numele lui, Marius Fodor. Piramida Ioan Rus- Florian-Irimie-Băciuț susțin acest sistem medical putred de corupție și incompetență. DNA și DIICOT nu au cercetat măruntaiele sistemului medical clujean. De ce?”, se întreabă Ungureanu.

coral1_1_1.jpg
12-11-2017, 22:33
7862 vizualizări
10 comentarii
Adela 13-11-2017, 18:47
Situatia este aceiași de ani de zile de ce oare acest domn le vede DOAR acum ?
cetatean13-11-2017, 15:59
De Marius Fodor stie tot Clujul ca este o frauda si un incompetent. Mortalitate crescuta si operatii dubioase, executate gresit. De restul acuzelor, mai greu sa ma pronunt.
mihai13-11-2017, 10:56
Pediatrie 1 de pe Motilor este in afara imaginatiei. Bietii copii sunt tratati in conditii mizerabile ce nu sunt acceptabile nici in lumea a 3-a !
cetățean13-11-2017, 8:36
HaHaHa....„sutele de mii de ciori... de la Pata Rât”...asta a fost genială (3:40)
Pe de altă parte, e mizerabil în 90% din spitalele de stat din Cluj...faceți o vizită și la Institutul Inimii , secția pediatrică în special...
z13-11-2017, 8:35
La Aiud, Gherla. Ploiest...aia saracii nu aveau nici o bucata de paine si voi va plangeti?
Rusine !13-11-2017, 7:33
Nu se plateste nici spaga grea data de rudele amaratilor cu aceste conditii de kko .
spagat13-11-2017, 7:51
Ba se plateste si inca gros!
Revoltatul13-11-2017, 10:52
Este inadmisibil cum înțelege domnul acesta să facă uz de imunitatea parlamentară. Calomnia rămâne calomnie, chiar și sub pulpana ocrotitoare a imunității. Iar „controalele„ prin saloanele de spital sunt de un ridicol total. Să te ferească zeii de frustrați ajunși puternici!
Domnul13-11-2017, 11:27
Acest Deputat este membru in Comisia de Sanatate al Camerei, care este organ decisiv. Da, oameni ca el sunt putini, asa ar trebui sa faca tot mai multi Deputati si Senatori, sa se implice in domeniile pe care le stapanesc in teritoriu, sa traga la raspundere gunoiele ajunse in functii de conducere si care batjocoresc medicina, in cazul de fata Clinica Medicala 2 al Spitalului de Urgenta . Are aceste drept si uzezeaza de el nu de imunitate.
Probabil tu esti vreun pacient de clinica de Psihiatrie cu retard sever si schiofrenie paranaoida, stai pe salon ca va veni si acolo , numara gandacii de pe pereti, cand ai ajuns la 10 trage o linie si incepe din nou!
sigur13-11-2017, 0:46
puscaria e puscarie nu hotel de 5 stele