rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Parcările în centrul Clujului se vor scumpi din 2018

  



 

Parcările din zona centrală a Clujului se vor scumpi din 2018, după cum anunță Primăria Cluj-Napoca printr-o campanie de consultare publică. 

 

Conform noului regulament de parcare, în zona 1 a Clujului tarifele ar urma să crească cu 25%.

 

Parcarea pe o oră în zona 1 va costa 5 lei, iar pe două ore 10 lei (față de 4 lei acum, respectiv 8 lei). Pierderea tichetului de parcare va costa 100 de lei pe zi, față de 30 de lei cât este acum, când foarte mulți șoferi preferă să lase mașina în parcarea cu barieră și să declare tichetul pierdut, plătind mai puțin. Parcarea pentru o jumătate de oră va rămâne neschimbată, 2 lei. 

 

Cei care vor depăși intervalul de 2 ore vor plăti pentru fiecare oră de staționare câte 10 lei. Astfel, o parcare de 6 ore va costa 55 de lei.

 

De asemenea, mașina nu va mai putea staționa în parcările cu barieră din zona 1 mai mult de două ore. În prezent este opțiunea de plată pe 3 ore, care costă 12 lei, dar din 2018 se propune eliminarea acesteia. 

 

 

Pentru parcările la bordură din zona 1, prețurile propuse sunt similare, o jumătate de oră - 2 lei, o oră / 5 lei (față de 4 lei acum), două ore / 10 lei (față de 8 lei acum).

 

 

În zona 1 se va putea plăti parcarea prin sms, prin tichet răzuibil sau cu card bancat pe platforma online a locurilor de parcare unde accesul nu este controlat. Prețul va fi tot de 5 lei / o oră, 10 lei - 2 ore. 

 

Etapa consultarii publice are loc în perioada 1 -14 noiembrie 2017. Persoanele interesate pot trimite sesizarile, observatiile, punctele de vedere la adresa de email:consultarepublica@primariaclujnapoca.ro sau pot inregistra adrese scrise la Serviciul Centrul de Informare pentru Cetateni, str. Motilor nr.7 sau la orice primarie de cartier.

rsz_jidvei-must2018-bannerweb-144dpi_728x90_1.jpg
6-11-2017, 14:33
74 vizualizări
20 comentarii
dan7-11-2017, 12:12
10 lei minim pe ora.si maxim 3 ore ...dupa care la RADP..mai lasati-va cotetele de MM MS BN AB HD BH BT IS SV SM ETC...dupa care platiti impozite la voi in comuna si mai mergeti dracu' pe jos,cu bicicleta,trotineta,busul,taxi..ca prea v-ati luat-o in cap de cand ati ajuns la oras..inca trebuie sa va descaltati cand intrati in Cluj,din dealul Feleacului sa admirati civilizatia in care ati ajuns peste noapte
stefanica7-11-2017, 16:18
Te chis in frieza bai ucenicule!
joker7-11-2017, 9:45
In orice oras civilizat exista un anumit procent de parcari GRATUITE si parcari pt persoanele cu dizabilitati. Este insuficient sistemul de transport in comun, infrastructura si evident repartizarea cladirilor(birourilor) in functie de asta.

Sa aud ca va cumpara vreodata primaria 1000mp pe undeva pe o strada si sa faca 20 locuri de parcare...

DAR MA TEM CA NU SE VA INTAMPLA CURAND....

Autorizatii de extindere si constructie birouri se dau fara numar ...unde vom ajunge?>

Chiar daca ar face 30 ron ora ....oamenii ar fi nevoiti sa foloseasca parcarea si nu ar lasa acasa masina....deci nu e o solutie suprataxarea.
Bocaiala7-11-2017, 6:14
Au prins smecheria cu 30 lei pe zi tichet pierdut cand ora e 4 lei. Ce ma fac amu?!
Gogu7-11-2017, 22:50
Prostule, macar taci, asta fac de 1 an.
Te vad acum.
c++6-11-2017, 22:03
"Da nu cătă el am strâgat doamnă, io am strâgat acolo la țâgani, apăi dacă el s-o spăriat"
E clar6-11-2017, 19:43
Trotinete/biciclete/hoverboard-uri electrice.
Gigi6-11-2017, 17:44
Cresteti tariful pana o sa creasca si Boc. Voua cei din primarie nu va pasa nesimtitilor atata timp cat parcati moca in parkingul de langa job. Mi-e scarba de voi, nu stiu cat va mai rabda #rezistentii.
Mihai6-11-2017, 19:00
20 de lei pe ora sa faca ora . Mergeti cu autobusul, troleu, tramvai sau taxi
mai mihai...6-11-2017, 19:47
… gigi nu este din cluj. comenteaza si el sa se afle in treaba.
dan7-11-2017, 12:05
Du-te ma vinitura cu Ratucul
Punct6-11-2017, 17:41
Ce tare e sa platesti o ora de parcare de 5 lei la automatele comuniste care accepta doar monede!
Lol6-11-2017, 19:43
+1

So God damn true!
20176-11-2017, 20:30
e 2017 boss, plateste prin sms
Prin SMS6-11-2017, 20:35
Numai că avem cartele și Orange-ul are un site de mobil de speriat.
@20176-11-2017, 22:32
Dc sa platesc boss prin sms? Sa mai platesc in plus 19% tva?
Pacala6-11-2017, 17:04
Ce chestii de 2 lulele doua surcele, nici Primaria nu se va imbogatii nici oamenii nu vor plati, vesnic va fi ocupat, vesnic circ, vesnic aglomerat. Sau faceti o treaba ca lumea sau faceti parkinguri si taxati. Cand cineva poate chiar are nevoie de o parcare, nu va gasi. Slaba treaba don' Boc, sunteti slabanogi rau de tot.
Ying si Yang6-11-2017, 15:33
poate introduc si parcometre noi la care sa poti plati cu card si bancnote
Claudiu6-11-2017, 15:01
Pot sa scumpeasca parcarea cu cat vor, atata timp cat lumea nu o plateste, nu se va simti nici o diferenta. Se verifica fiecare strada de 2-3 ori pe luna doar, desi ar trebui verificata plata zilnic de mai multe ori pe zi, altfel lumea va plati in continuare cate o jumatate de ora sau deloc. Ar fi util daca primaria ne-ar prezenta incasarile totale raportate la numarul de parcari din zonele 1 si 2(cu exceptia celor cu bariera unde nu poti iesi fara sa platesti), desi eu nu cred ca vom avea o medie mai mare de 2 lei pe parcare pe zi, cu toate ca sunt mereu pline.
Sebi7-11-2017, 6:20
La cele din zona 1 umbla politia locala destul de des. Am parcat de 2 ori mai putin de 30 min am lipsit si cand am venit aveam amenda

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

123 vizualizări
14-8-2018, 11:43
Se asfaltează drumul județean paralel cu Autostrada Transilvania» Vezi tot
72 vizualizări
13-8-2018, 20:26
Klaus Iohannis, despre violențele jandarmilor: Au trecut deja trei zile şi nu există niciun responsabil» Vezi tot
60 vizualizări
14-8-2018, 11:49
Primăria Cluj-Napoca se închide pentru vacanța de ”Sfântă Maria”» Vezi tot
18 vizualizări
12-4-2018, 14:05
Ce populație va avea Clujul peste 20 de ani! Emil Boc: Oamenii ne vor întreba de ce nu am făcut nimic! - VIDEO » Vezi tot
15 vizualizări
22-1-2016, 9:08
Centura de Sud, prin spatele Polus, ar putea fi terminată în 6 luni» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?