National/International

Se va aplica TAXA pe CÂINE! Ce oraș din România introduce acest BIR

  



 

Locuitorii unui important oraș din România vor fi obligați să achite o taxă de 100 de lei pentru câinii nesterilizați și fără pedigree.

 

Conform proiectului, timişorenii care nu îşi sterilizează câinii vor fi obligaţi să plătească o taxă anuală de 100 de lei, scrie RADOR. Autorităţile locale cred că sterilizarea este singura soluţie pentru a reduce înmulţirea câinilor de pe străzi. Afectași sunt și câinii din gospodăriile oamenilor, scrie Timiş Online.

 

Proprietarii câinilor care au împlinit 5 luni trebuie să poarte un microcip şi să fie înregistrați la un medic veterinar de liberă practică şi la primărie. Deţinătorii de câini fără pedigree, care au mai mult de 6 luni, trebuie să îi sterilizeze.

 

Deţinătorii de câini cu vârsta mai mare de 5 luni au următoarele obligaţii: să identifice cel puţin prin microcipare şi să înregistreze câinii deţinuţi la un medic veterinar de liberă practică şi la primărie, în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei hotărâri; să anunţe la primărie în termen de 15 zile înstrăinarea, pierderea sau decesul câinelui; să deţină carnete de sănătate completate corespunzător. Deţinătorii de câini fără pedigree au obligaţia sterilizării animalelor cu vârsta de peste 6 luni într-un interval de 8 luni de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri”, potrivit proiectului publicat pe site-ul Pet Hope.

 

Cei care nu îşi sterilizează animelele vor fi obligaţi să plătească o taxă. ”Deţinătorii care nu îşi sterilizează câinii fără valoare chinologică cu vârsta de peste 5 luni, într-un termen de maxim 12 luni de zile de la adoptarea prezentei, vor plăti o taxa anuală la bugetul local pentru fiecare câine nesterilizat/ necastrat pe care îl deţin, într-un cuantum de 100 de lei per câine nesterilizat”, se mai arată în proiect.

12-2-2013, 22:00
17 vizualizări
11 comentarii
Pentru Soso13-2-2013, 15:16
Soso, un caine care e sterilizat nu se mai inmulteste, nu mai este asa de agresiv cu alti masculi, si nu mai este asa de teritorial. (Asta inseamna ca nu isi mai apara teritoriul in fata altor masculi, potentiali rivali). Instinctul de paza si aparare NU are nimica de a face cu hormonii sexuali ai cainelui, este un instinct adanc iradacinat in genetica cainelui si NU se modifica cu sterilizarea. Documenteaza-te pe net, daca doresti iti pot trimite niste linkuri referitoare la acest lucru. Toti masculii si femelele pe care le-am avut au fost sterilizati si acest lucru nu a avut nici o influenta asupra fidelitatii fata de stapan. Ba din contra, masculii nu au mai fost asa de agitati in perioada in care femelele au fost in calduri si nici distrasi de feromoni si 'mirosuri' din aer
soso13-2-2013, 14:20
Pana la urma e normal sa platesti o taxa pentru un caine de "agrement", tinut la bloc sau pentru al doilea sau al treilea tinut in curte....
Eu tin un singur caine, soi pur, dealtfel, dar il tin pentru protectie....
Sunt de acord sa platesc o suma modica (ca asta e...na), dar de ce m-ar obliga autoritatile sa-l "juganesc"? Ca juganit nu-si mai indeplineste "fisa postului"!!!
SA SUGA P*** STATU ROMAN13-2-2013, 13:23
STATUL ROMAN SA NE SUGA P*** MIE LA LOCUITORII TARII SI LA TOTI CAINII DIN TARA ASTA!! NU MAI STIU ASTIA DIN CE SA SCOATA BANI DUPA CE NE-AU BAGAT IN C**** PANA IN GAT!!!

S*** PULA BASESCULE SI PONTA SI TOTI IDIOTII SI CRETINII DE DUPA CEAUSESCU!!!!

S*** PULA ROMANIA!!!
pentru IOANA13-2-2013, 9:23
@IOANA

Chiar nu are legatura nici cu articolul nici cu orice alta asociatie de protectie a animalelor. Acest incident se datoreaza lipsei de informare. 99% din oameni nu stiu cum sa se comporte cu animalele de companie si cu animalele in general. Doamna care a fost muscata isi facea treaba incercand sa il saveze pe acel om iar cainele isi facea treaba incercand sa il protejeze.
Ce vina are cainele ? el isi proteja stapanul, nu poti sa te astepti de la el sa fie Lassie si sa ii faca resuscitare pana ajunge ambulanta si pe urma sa se dea la o parte ca au venit profesionistii ...
Trebuie sa invatam, sa ne informam cum anume sa abordam astfel de situatii, pentru ca nu a fost vina nimanui dar in final sa dat vina pe caine si a fost eutanasiat.
Cri împarte 200 monede!13-2-2013, 0:33
pedigri..ai citit stirea?spune exact ce spui si tu,
Pedigree13-2-2013, 0:17
@ Pedigri - d-voastra faceti confuzie intre inmultitorii/comerciantii de catei si crescatorii seriosi/canise. Un crescator serios nu ofera pedigree optional , cu atat mai putin taxa de 100-200 euro pe el.
Prima data oameni12-2-2013, 23:36
@ IOANA
Ce are NUCA cu asta? ei au condamnat eutanasia unui caine ce a facut acest gest?! NESIMTITII! Poate pentru ca era ILEGAL in 2009 si perfect LOGIC ca un caine (cu atata ratiune) sa-si apere stapanul vazandu-l in stare de inconstienta cu o gramada de "straini" facandu-i "chestii ciudate" si nu a observat sarcina doamnei si nici de ce o apuca. De fapt hai sa eutanasiem tot ce nu are ratiunea la acelasi nivel ca omul, doar la asta ne pricepem, sa distrugem.
Astia de la protectia animalelor cam asta, fac, protejeaza animalele, nu merita atentie. Eventual daca un caine de rasa comuna musca "explicabil" pe cineva. In rest nu conteaza.
Si a putut totusi alapta doamna cu ce a mai ramas? Ca medicii recomanda sa se foloseasca "formule complete de lapte praf" (de anumite branduri desigur) asta dupa ce insista cu tarie ca orice pet din casa in timpul sarcinii trebuie sa "dispara" urgent!
Mai bine ai acuza omul, pentru neintelegerea celui mai loial animal de companie, de mii de ani si ti-ai da seama ca NUCA a fost prima asociatie din Romania ce a inaintat un proiect de microcipare si sterilizare la cainii cu stapan pentru a salva animalele.
[ cu tot regretul fata de pierderea cadrului medical!!!, a fost un fapt "animalic" regretabil ]
pedigri12-2-2013, 23:01
Cu toate sunt de acord, cu exceptia conditionarii impozitului de existenta pedigriului. Daca un caine este microcipat este identificabil. Daca este si sterilizat nu mai poate procrea. Acest caine daca ar fi prins vagabondand, nu prezinta pericol de inmultire si se stie al cui e deci pot fi adoptate masuri contra proprietarului. De ce sa plateasca proprietarii de bunacredinta impozit si pentru cei sterilizati si cipati si care sunt sub control ? Despre pedigri. Cati oameni isi permit un caine cu pedigri? Chiar la o canisa exista optiunea vanzarii cu /fara pedigri. Fara , e cu cel putin 100 eur mai ieftin. Bani nu gluma. De unde reiese reaua credinta si supreficialitatea cu care a fost adoptata aceasta hotarare.
Ioana12-2-2013, 22:51
@ Raul - te astept la cabinet sa te castrez pe tine prima data, bine puiule?
Raul12-2-2013, 22:46
Eu cred ca primarul si ceilalti domni, care au hotarat tampeniile astea ar trebui primii castrati!
Ioana12-2-2013, 22:40
Stiu ca nu are legatura prea mare cu articolul dar asta le-o dedic celor de la asociatia NUCA, in 2009 o ambulanta a fost chemata la un domn ce a cazut pe strada in timp ce isi plimba cainele (rasa comuna), o doamna din echipajul de pe ambulanta sa apropiat de domnul cazut sa ii acorde primul ajutor si a fost muscata de san de caine , era si insarcinata in luna a2a , cainele a fost eutanasiat , si toata lumea a sarit cu gura pe cei care l-au eutanasiat pe caine , doamna din echipajul respectiv de ambulanta si-a pierdut sanul in urma muscaturii si sarcina , si protectia animalelor tot pe cei care au eutanasiat cainele i-au condamnat , pentru sanul si copilul nenascut cine face dreptate ? NIMENI

Cele mai citite ştiri din National/International

1471 vizualizări
23-10-2017, 12:31
L-au arestat pentru că a postat ”Bună dimineața!” pe Facebook. Ce explicație a dat poliția» Vezi tot
943 vizualizări
23-10-2017, 17:01
Cum arată acum Radu Coşarcă, fostul prezentator al știrilor Antena 1» Vezi tot
905 vizualizări
23-10-2017, 16:40
Cum arată vila în care locuiesc Mihaela Rădulescu şi Felix Baumgartner - FOTO» Vezi tot
659 vizualizări
23-10-2017, 16:48
Ce spune părintele Necula despre machiaj! Este păcat sau nu?» Vezi tot
239 vizualizări
23-10-2017, 13:55
Nicu Covaci: ”Un neam care behăie și nu pune mâna pe bâtă nu schimbă nimic”» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?