National/International

Partidele maghiare semnează la Cluj-Napoca pactul pentru autonomie

  



 

Partidele maghiare din Romania, UDMR, PPMT si PCM, semnează la Cluj-Napoca pactul pentru autonomie.

 

Documentul urmează să fie semnat de Kelemen Hunor (UDMR), Szilagyi Zsolt (PPMT) și Biro Zsolt (PCM).

 

UDMR si PCM au semnat, in 21 martie 2014, un parteneriat strategic care a vizat, printre altele, înființarea unui grup de lucru comun pentru proiectele privind autonomia culturală transilvană și autonomia teritorială a Ținutului Secuiesc.

 

În urma acestui parteneriat, la alegerile din 2016, PCM a primit doua locuri eligibile de parlamentari pe listele UDMR, în judetele Covasna și Mureș.

8-1-2018, 13:05
30 vizualizări
25 comentarii
Hunor Atila9-1-2018, 11:09
UNde semnam si noi pentru desfintarea autonomiei maghiare?
Istvan9-1-2018, 9:43
Si maghiarii din transilvania s-au saturat de UDMR numai prostimea din satele secuiesti le mai voteaza pe ei le mai pot prosti
@Gyoghe9-1-2018, 7:19
Sile! Ajunge!
orasean8-1-2018, 22:47
Kolozsvár a doilea oras ca marime dupa Budapest
covrigu9-1-2018, 11:19
Ai vrut sa zici Napoca....
Ovidiu8-1-2018, 18:33
vreau si eu autonomie in ungaria :)) si vreau ca in scolile din ungaria sa se invete limba romana
Gyoghe9-1-2018, 6:31
Da cine sloboz esti tu, mai tenie naviganta pe matu' gros? Oxiur de rahat, auzi acolo la paduchele de Manastur Garbou ce vrea. Invata limba romaneasca mai drojdie rroma!
Mengele8-1-2018, 18:21
Operava-ar Lucan si Ciomu!
alta parere8-1-2018, 16:01
inteligenta miscarea magyarilor , iata raspunsul pe masura la asazisa aniversare la 100 ani de falsa 'unire'
..8-1-2018, 15:53
Autonomia = primul pas spre reintoarcerea la tara mama.
clujean9-1-2018, 15:32
Maaa, nu la "tara mama", ai vrut sa zici "la ma-ta-n pi.zda" !
clujean8-1-2018, 15:16
Orice partid pe criterii etnice este o penibilitate a democratiei iar bazele sale nu pot fi decat sovinismul. In vremurile de deschidere a UE, initiativele penibile ale autonomiei pe criterii etnice nu pot fi explicate altfel. Trist...
Bogu8-1-2018, 15:39
Cred ca in mare parte ai dreptate. Notiunea de patriotism si apartene sunt prost intelese si interpretate. Nu as avea nici o problema cu mandria de afi ungur din Transilvania insa autonomia de orice fel este o notiune greu de inteles in multe alte tari ale U.E. si lafel de complicat si in Ardeal. Electoratul acestor partide intelege autonomie teritoriala, un lucru imposibil si foarte periculos in comtextul actual european.
Aurel8-1-2018, 14:43
Ungurii din România sunt nevinovați. Prostituatele de politicieni ”români” sunt vinovați. Într-o țară normală, cu politicieni responsabili, în cazuri de acestea, se iau măsuri dure și ferme care înmoaie oasele.
mircea8-1-2018, 15:48
Asa nevinovati, ungurii au fost mereu alaturi de "prostituate", la putere...
ungurul8-1-2018, 16:08
Prostituatele alea nu reprezinta ungurii oricum, ci i-si reprezinta propriile interese.
@ ungurul8-1-2018, 17:20
mda,adică exact așa cum și voi vă reprezentați propriile interese

este urît ceea ce spui,ungure,după ce v-ați prostituat cu toți cei care au fost la conducerea Romaniei ca să stați la ciolan,acuma să spui că ,,nu te reprezintă"

adevărate vorbe de kurvă ai spus
clujean9-1-2018, 15:13
Stiti ce e cel mai trist si indignant? Faptul ca pi.zda aia de hunor ii PARLAMENTAR ROMAN, mananca o paine tare alba , cu salariu si beneficii uriase, si denigreaza POPORUL ROMAN. Constitutia Romaniei, art. 30, alin. 7: "Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri." Chiar asa carpe am ajuns, ca sterg pi.zdele astea de bozgori pe jos cu noi ?!?!?!?!?!?!?!?
@unguru9-1-2018, 17:50
Serios??? Pai si voi ungurii va reprezentati FIX numai propriile interese..
Marius8-1-2018, 14:27
Pai autonomie si putere aveți din 90 încoace. Ce altceva ?
Istavan 8-1-2018, 16:13
Erdely , nimic altceva , decat ce ne apartine fiom !
Mda....9-1-2018, 1:28
Istvan draga, ,,Erdely'' nu este nici al ,,vostru'' nici al ,,nostru''. Este al tuturor care locuiesc aici, in Europa in 2018.
oilor8-1-2018, 14:06
pentru asta n-ati iesit in strada,oilor, numai la ce va cere USR-ul, va meritati soarta
-8-1-2018, 13:40
Huo unguri ordinari!
clujean8-1-2018, 15:22
Pot sa semneze cate fitzuici vor. Si pot sa ne si sug.a pu.la la toti romanii.

Cele mai citite ştiri din National/International

93 vizualizări
15-10-2018, 23:44
Vești proaste din partea fostului manager al lui Michael Schumacher» Vezi tot
68 vizualizări
15-10-2018, 23:47
Noi beneficii pentru Avocatul poporului? Senatul a adoptat o lege care îi acordă o pensie specială» Vezi tot
56 vizualizări
15-10-2018, 14:44
La o maternitate din România s-a născut un bebeluş cu două penisuri» Vezi tot
14 vizualizări
15-10-2018, 21:00
Juniorul ministrului Justiției, Tudorel Toader, nu a reușit să ia concursul de notar. Postul era pentru el» Vezi tot
7 vizualizări
15-10-2018, 14:55
Judecătorii Instanței supreme au interzis adunările publice spontane» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?