Schimbare bruscă de vreme: După zile mai calde, frigul revine în România, cu ploi și episoade de ninsoare la munte. Cum va fi vremea în Cluj

După o perioadă cu temperaturi mai blânde, vremea face un pas înapoi în România. Joi, 19 martie, aduce o răcire semnificativă în aproape toată țara, cu valori termice care revin la normalul acestei perioade din calendar, conform ANM.

Ninsori la munte și ploi în mai multe regiuni. Vânt puternic la altitudini mari

Potrivit prognozei, cerul va fi predominant noros, iar precipitațiile nu vor lipsi. În Carpații Orientali și izolat în Carpații Meridionali, vor apărea ninsori slabe, semn că iarna nu a spus încă ultimul cuvânt în zonele montane.

În schimb, în Moldova și Oltenia, precipitațiile vor fi mai ales sub formă de ploaie, însă pe arii restrânse.

Vântul va sufla în general slab și moderat, dar va avea intensificări temporare. La munte, în special la altitudini mari, rafalele pot ajunge chiar și la 60-80 km/h, ceea ce va accentua senzația de frig.

Valorile termice maxime se vor încadra între 5 și 13 grade Celsius, în timp ce minimele vor coborî până la -3 grade în unele zone. Practic, diminețile și nopțile vor deveni din nou reci, apropiate de cele de iarnă.

Cum va fi vremea în Cluj. Weekend răcoros, fără schimbări majore

În Cluj-Napoca, răcirea se va resimți clar. Temperatura maximă nu va depăși 11 grade Celsius, iar minima va coborî până în jurul valorii de 0 grade. Cerul va fi mai mult noros, cu înnorări accentuate pe parcursul zilei, însă șansele de precipitații rămân reduse. Vântul va sufla slab până la moderat, cu intensificări în special în zonele montane ale județului.

Nici finalul de săptămână nu aduce vești mai bune pentru cei care sperau la temperaturi de primăvară. Maximele vor rămâne modeste, situându-se între 11 și 12 grade Celsius.

Comentarii Facebook