Victorie zdrobitoare in primul amical din Antalya: CFR Cluj-FC Horts 13-1

CFR Cluj a castigat cu 13-1 meciul amical cu formatia olandeza FC Horst, disputat in cantonamentul din Antalya.

Alin Minteuan a trimis in teren la inceputul partidei urmatoarea formatie: Minca, Cadu, Edimar, Rada, Panin, Kone, Nicoara, Dica, Muresan, De Zerbi si Bjelanovici. De Zerbi deschide scorul in minutul 13, iar in minutul 22 Dica inscrie din nou. Sase minute mai tarziu, Bjelanovic mareste diferenta la 3-0. Urmeaza trei goluri succesive ale clujenilor: in minutul 30 o pasa a lui Kone este diaviata in poarta de olandezi, in minutul 37 inscrie Edimar, iar in minutul 41 De Zerbi inscrie pentru 6-0.

Dupa pauza, Minteuan a trimis in teren urmatoarea echipa: Amadio, Mocan, Edimar, Hora, Muresan, Batin, Bastos, Peralta, Kivuvu, Bud si Traore. Cristi Bud inscrie in minutul 58 si in minutul 66. In minutul 67, Traore mareste avantajul clujenilor la 9-0. Dupa doar doua minute, Hora inscrie si el, iar in minutul 73 Bud reuseste al treilea gol al sau din aceasta partida. In minutul 74, Bud marcheaza din nou, iar in minutul 83 jucatorul olandezilor, Erik Martens, marcheaza primul gol al echipei FC Horst.

Ultimul gol este inscris in minutul 87, tot de Cristi Bud, care a si inchis tabela de marcaj.