Un clujean de 20 de ani, primul român care a câștigat o cursă în cadrul Campionatului European de Motociclism Viteză - FOTO

Luca Purdea, un tânăr de 20 de ani din Dej, este primul român care a câștigat o cursă la clasa CUP 600 din cadrul Campionatului European de Motociclism Viteză.

În Cehia, în perioada 14 - 16 iulie 2023, Luca a câștigat prima cursă, cea din 15 iulie, fiind primul roman din istorie care a câștigat locul 1 la clasa CUP 600. În cursa a doua, cea din 16 iulie, el s-a clasat pe locul al treilea.

Participarea la o cursă costă 4.000 de euro

Luca a început să practice acest sport de la vârsta de 16 ani. ”Atunci am obținut categoria A1 pentru motociclete de 125, am ajuns să merg la circuit pentru a mă perfecționa pe strada. Ulterior am ajuns să renunț să practic motociclismul pe drumurile publice, facandu-l doar pe circuit”, a spus acesta.

Concursul la care a obținut rezultate excelente este unul de primă mână. ”Este foarte important deoarece în campionatul european de motociclism ne strângem cei mai buni din Europa, de multe ori venind și piloți din campionatul mondial, pentru a concura alături de noi sau pentru atmosfera din paddock”, a precizat Luca Purdea.

Pasiunea pe care acesta o are nu este una ieftină. ”Un weekend competitional ajunge la o sumă foarte mare. Eu ajung sa plătesc în jur de 3500 - 4000 de euro. Momentan nu mai am sponsori așa că trebuie să acopăr singur cheltuielile (din acest motiv anul acesta am ratat două curse).

Dacă aș avea sponsori aș putea duce România pe podium la fiecare cursă a campionatului european. Să visez la campionatul mondial este prea devreme, având în vedere că antrenamentul pe motocicletă este extrem de important, iar eu nu-mi permit luxul de a fi la circuit săptămânal pentru a mă antrena”, a încheiat Luca.

În cursele de la Brno, Cehia, au concurat clasele SSP600 cc, SBK 1000 cc, 300cc, Stock 600, Stock 1000 Debutanți 600 cc și Debutanți 1000 cc.

Luca Purdea este membru al clubului ACSRU București și a luat locul 3 la Campionatul European și locul 1 la Est-European BMU și Campionatul Național. La Brno, clujeanul a concurat pe o Yamaha YZF-R6 și a terminat pe locul 4 la juniori.

În concurs a fost înscris și fratele lui, Ionuț Purdea, locul patru în Campionatul național de viteză.